15 °C

'Sözleşmeli Er'de sorun çözüldü

Gönül, sözleşmeli er istihdamı konusunun sosyal güvenlikle ilgili boyutunun çözüme kavuşturulduğunu söyledi.

'Sözleşmeli Er'de sorun çözüldü

ANKARA - Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sözleşmeli er istihdamı konusunun sosyal güvenlikle ilgili boyutunun çözüme kavuşturulduğunu söyledi.

Gönül, TBMM Milli Savunma Komisyonuna gelişinde gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı: Gönül şunları kaydetti:

"Sözleşmeli er istihdamı konusunun sosyal güvenlikle ilgili yönünü dün akşam çalıştık. Müspet yönde, lehlerine getirdik zannediyorum. İkramiye ile ilgili çalışma da tamamlandı. Eğitim tazminatı konusunu da makul şekilde düzenledik. Yarın akşam metni dökülecek. 

İlk Bakanlar Kurulu toplantısına da gelecek."

Erlere 1193, yedek subaylar 1288 lira ödenecek

Görev sırasında yaralanan, kazaya uğrayan erbaş ve erler ile yedek subaylara, vazife malullük aylığı bağlanıncaya kadar sağlık yardımı yapılacak. Er ve erbaşlara bin 193 lira, yedek subaylar ise bin 288 lira ödenecek.

Buna göre, görev sırasında, görev dışında görevlerinden dolayı saldırıya veya kazaya uğrayan erbaş ve erlerden sağlık kurumlarında tedavisi sürenlere, tedavinin sürdüğüne dair sağlık kurul raporuna istinaden sağlık yardımı verilecek.

Terhislerini takip eden aybaşından itibaren verilecek sağlık yardımı, görevdeki uzman çavuşun aldığı net maaşın 2/3'ü olarak, 1 Ocaktan itibaren bin 193 lira, bağlı olduğu Kuvvet Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından ilgili bütçe kaleminden ödenecek.

36 ayı geçmemek üzere yapılacak bu ödemelerde, sigorta primi dahil, hiçbir kesinti uygulanmayacak, tedavi sürecindeki gerçekleştirilen sağlık yardımı personelden tahsil edilmeyecek.

Olay, kaza; keyif verici içki ve her çeşit madde kullanmaktan, her ne şekilde olursa olsun kendisine veya başkalarına menfaat sağlamak veya zarar vermek amacından doğmuş ise sağlık yardımı ödenmeyecek.

Aynı hükümler yedek subaylar için de geçerli olacak. Yedek subaylara yapılacak sağlık yardımı ise görevdeki emsali yedek subayın net maaşının 2/3'ü olarak, 1 Ocaktan itibaren bin 288 lira şeklinde ödenecek.

Tedavisi sürenlerden vazife malulü ya da harp malulü aylığının bağlandığı tarihi takip eden aybaşından itibaren; malullük durumu oluşmaksızın tedavisi kesin işlemli sağlık kurulu raporuyla sonlandırılanlara, raporunu takip eden aybaşından itibaren sağlık yardımı ödenmeleri sonlandırılacak.

"Sözleşmeli askerliği getireceğiz"

Komisyonda, Hükümet adına söz alan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, teklifin, dövizle askerliğe ilişkin maddesinin, "af değil, bir telafi" maddesi olduğunu söyledi.

CHP Ankara Milletvekili Zekeriya Akıncı, komisyon üyelerinin yeni yıllarını kutlarken, komisyonun belki de son toplantısı yaptığını ifade etmesi üzerine Gönül, "En kısa zamanda size sözleşmeli askerliği getireceğiz" dedi.

CHP Aydın Milletvekili Fatih Atay, teklifteki "keyif verici içki kullanmak" ibaresinin netlik kazanmasını istedi, belirli bir oranın belirtilmesi gerektiğini kaydetti.

Bakan Gönül de resmi elbiseyle, dışarıda içkili dolaşmanın ihraç nedeni olduğunu, içtihatlarla yerleştiğini ifade ederek, her kanunda, genel düzenlemeleri tekrar hatırlatmanın gerekmeyebileceğini söyledi.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 47. maddesinde vazife malullüğünün ne olduğunun belirtildiğine işaret eden Gönül, "Bu maddenin nasıl, kimlere uygulanacağını, zaten uygulamakta olan bir maddenin bir türevini geliştiriyoruz" dedi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.