4 °C

'Tape'lerde ikinci medya vakası

Başbakan Erdoğan'a ait olduğu öne sürülen yeni bir ses kaydında Milliyet'in patronu Erdoğan Demirören'le "İmralı Zabıtları"nı tartıştığı ve Demirören'in konuşmanın sonunda ağladığı duyuluyor

'Tape'lerde ikinci medya vakası

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan'a atfen yayınlanan son ses kaydı, Başbakan ile Milliyet ve Vatan gazetelerinin sahibi Erdoğan Demirören arasında geçiyor. Tapelerde yer alan ses kayıtlarına göre Erdoğan, 28 Şubat 2013'te Namık Durukan'ın "İmralı zabıtları" haberinin manşete çıkmasının ardından kendisini arayan Milliyet'in patronu Erdoğan Demirören'e tepki gösteriyor. Tapelere göre Demirören'den haberin kaynağını bulmasını isteyen Erdoğan, Milliyet'in eski Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak ve muhabir Namık Durukan'ın da işten atılmasını istiyor. Başbakan'a "Patron" diye hitap eden ve "Sizi üzdük mü" diye soran Demirören'e "Duman ettiniz" karşılığını veren Başbakan, bir daha Milliyet'ten kimseyi uçağına almayacağını söylüyor. Demirören, konuşmanın sonunda "Nasıl girdim bu işe" diyerek ağlamaya başlıyor.

Milliyet'ten ayrılışı söz konusu haberin yayınlanmasının sonrasına denk gelen Derya Sazak ise tapelerin ardından artıbir TV'ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Aslında bir tarafı ile İmralı tutunakları yayımladığımız gün, Erdoğan'ın, Demirören'i uçaktan aradığını duymuştum. O da ertesi gün o da gelip hayatımda ilk defa dün ağladım demişti. Bu hakaretleri duymak, ayıp ve utanç verici. Biz ne yaptık ki? Bu notları yayınladık. Bunlar virgülüne kadar doğru çıktı. Bu nasıl bir gazetecilik. Bu nasıl bir siyaset. Ben başbakanın bu sözlerini dinlerken onun adına da utanıyorum. Ayıp bir şey. Hiçbir başbakan gerçekleri yazan gazetecilere böyle hakaretler yağdırmaz. Geçen gün de Aydın Doğan hakkında mahkemede ceza aldırma yönünde müdahaleleri var. 9 aydır çalışmıyorum. Bu baskıların sonunda çalışmıyorum. Bunu öğrendiğimde sayın başbakana haber yolladım. 'Yaşı başı ileri, şekeri, var, ağladım diyor, ölümcül şeyler bunlar. Yarın ona bir şey olursa çıkar hepsini açıklarım' dedim. Böyle kan davası mantığı ile nasıl bu yapılır anlamıyorum. Bir yandan 2007 sonrasını hatırlayalım. Buna en büyük destek veren bizleriz. Toplumsal belleği felç ediyorlar. Ama gerçek yüzleri çıkıyor ortaya. Başbakanlara yakın oldum. Cumhurbaşkanlarına yakın oldum. Böyle bir şey görmedim. Burada dostane olmayan ağır bir düşmanlık var. Bunun neresi sabotaj. Bunda aykırı ne var ki? Umarım doğru değildir."

Sazak, söz konusu hakaretlerden ötürü Başbakan'ı dava edeceğini de Twitter'daki adresinden bildirdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.