14 °C

'Taşerondaki vahim tablo son bulmalı'

Hak-İş Genel Başkanı Arslan, taşeron işçilerin çokluğundan bahsederek, "Bu vahim tablonun bir an önce ıslah edilmesi gerekmektedir" dedi

'Taşerondaki vahim tablo son bulmalı'

Hizmet-İş Sendikası 12. Olağan Genel Kurulunda konuşan Hak-İş Genel Başkanı Arslan, "Ülkemizde taşeron şirketlerde 1 milyon 200 bin civarında işçi çalışmaktadır. Bunun 800 bin kadarı kamuda, 400 bini de belediyelerde çalışmaktadır. Bu vahim tablonun bir an önce ıslah edilmesi gerekmektedir" dedi.

Arslan yaptığı açıklamada; "Bursa'da başlayan metal işçilerinin onurlu, haysiyetli direnişini desteklediğimizi buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum. Yıllarca karanlık ilişkiler içerisinde bulunduğu güç odaklarıyla demokrasimizi rayından çıkartmaya, karanlık güçlerle iş birliği yaparak Türkiye'yi kaosa götürmek isteyen bir kısım adı sendika olanların bugün maskeleri düşmüştür"

 "Artık yeni anayasa ertelenemez, ötelenemez, bekleme odasına alınamaz. Yeni anayasa yeni Türkiye'nin kalıcı bir toplumsal sözleşmesi olmalıdır"  Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye'de taşeron şirketlerde 1 milyon 200 bin civarında işçi çalıştığını belirterek, "Bunun 800 bin kadarı kamuda, 400 bini de belediyelerde çalışmaktadır. Bu vahim tablonun bir an önce ıslah edilmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Arslan, Kızılcahamam'da, Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş Sendikasının 12'inci Olağan Genel Kurulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, sendika olarak 4 yıl önce koydukları büyüme hedefini gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Türkiye'nin 1980 yılında antidemokratik dönemlerden geçtiğini vurgulayan Arslan, darbe döneminde kendi konfederasyonlarının kapatıldığını, mal varlıklarına el koyulduğunu hatırlattı. 

"Türkiye'nin ilk ve acil ihtiyacıdır"

Demokrasinin, halkın ve insanlığın yanında yer aldıklarını ve almaya devam edeceklerini dile getiren Arslan, "Bunun için artık olmazsa olmazımız haline gelen demokratik, çoğulcu, özgürlükçü ve katılımcı yeni ve sivil anayasa Türkiye'nin ilk ve acil ihtiyacıdır. Artık yeni anayasa ertelenemez, ötelenemez, bekleme odasına alınamaz. Yeni anayasa yeni Türkiye'nin kalıcı bir toplumsal sözleşmesi olmalıdır. Ortak akılla hazırlanmış, ötekisi olmayan, hiçbir kesimi dışlamayan bir anayasa Türkiye'nin önünü açacaktır" diye konuştu. 

Çalışma hayatının diğer sorunları arasında yer alan kıdem tazminatı, istihdam ve işsizlik, büyüme, gelir dağılımı adaletsizliği, kayıt dışı çalışma, çocuk işçiliği, dezavantajlı grupların istihdamı, örgütlenmeyle ilgili kalıcı çözümler ve sürdürülebilir tedbirler alınmasını isteyen Arslan, 7 Haziran seçimlerinin bu sorunların çözümü için bir kilometre taşı olduğunu ve herkesin oy vermesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.