0 °C

'Türkiye kapınıza gelip dilenecek ülke değil'

Somali'de yaşanan saldırının Türkiye'ye karşı yapıldığını düşünmediğini söyleyen Erdoğan, Cibuti’den Avrupa Birliği’ne sert mesajlar gönderdi.

'Türkiye kapınıza gelip dilenecek ülke değil'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılandı. Erdoğan ve Guelleh, baş başa ve heyetler arası görüşmeler ile anlaşma imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cibuti’den Avrupa Birliği’ne sert mesajlar gönderdi. AB'ye "Türkiye’yi kapınıza dilenecek ülke olarak görüyorsanız Türkiye kapınıza gelip dilenecek ülke değildir." diye seslenen Erdoğan, kabul etmedikleri takdirde Türkiye'nin kendi yolunu kendinin çizeceğini söyledi.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları: 
       
Esed’e hep söyledik. Münasebetlerimiz de o zaman iyiydi. Netice alamadık. Mısır’da darbe girişimi yapıldı. Darbeciler bir günde 3 bin Müslümanın öldürüldüğü bir dönemi yaşadık. Şu anda darbeci yönetim işbaşında. Halkının yüzde 52 oyunu alarak işbaşına gelen sayın Mursi cezaevinde. Ortaya konulan herhangi bri suç yok. Darbeciler suç layihası hazırlarlar. Onlar için suç layihası hazırlamak zor değil.

Türkiye’de şu anda bir milyon 700 bin Suriyeli var. Şu ana kadar 5.5 milyar dolar harcamamız oldu. 250 milyon dolar toplamda dünyadan gelmiş olan destek var. Avrupa’daki toplam Suriyeli sayısı 130bin. Bizim kadar da Lübnan’da var. Ürdün’de de bir milyona yakın sığınmacı var. Dünya bu olanlara seyirci olarak bakıyor.

Vurdukları yer neresi? Müslümanlar.  Bütün bu olaylara rağmen Türkiye olarak açık kapı politikası ile şu ana kadar takındığımız tavrı takınacağız 

Terör hangi inançtan olursa olsun terörist katildir, canidir, barbardır. Müslümanların içinden çıkıyorsa yine katildir, Musevilerin içinden çıkıyorsa yine aktildir. Ateistse yine aynıdır. Sonuçta ölen yine mazlum insan… 

Aslında biz Avrupa’yı test ediyoruz

AB’ye bizi alırlar ya da almazlar önemli değil. Aslında biz Avrupa’yı test ediyoruz. Avrupa acaba halkı Müslüman olan Türkiye’yi aralarına alabilecek mi? İslamofobi’ye karşı değilseniz Türkiye’yi AB’ye almak zorundasınız.  Türkiye birçok oluşumda var neden AB’ye almıyorsunuz. Türkiye’yi kapınıza dilenecek ülke olarak görüyorsanız Türkiye kapınıza gelip dilenecek ülke değildir. Kabule derlerse girer kabul etmedikleri takdirde kendi yolunu kendisi çizer.

Bu saldırıyı Türkiye’ye veya bize karşı saldırı olarak düşünmüyorum

Doğrusu bu saldırıyı Türkiye’ye veya bize karşı saldırı olarak düşünmüyorum, düşünmek istemiyorum. Bugüne kadar Somali yönetimlerine yapılmış olan saldırıların bir türüdür diye düşünüyorum. Eğer bu terör eylemlerini yapanlar Somalili ya da Müslümansa Somali’ye destekten başka herhangi bir derdi olmayan heyetimizin eserlerini açmaya geliyoruz. 

Bizde güzel bir söz var. At denize balık bilmezse halık bilir. 2011’de heyetlerimizle geniş bir şekilde geldik. Şimdi yine aynı şekilde Somali’ye gidiyoruz. Somali’deki kardeşlerimizle kucaklaşacağız. Birilerini rahatsız ediyor derseniz Somali ve Somali halkına düşman olanları rahatsız eder. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.