9 °C

'Yüzde 70'i öğretmenliği bırakmayı düşünüyor'

Öğretmenler Günü dolayısıyla yapılan "gelir" araştırmasından şaşırtan sonuçlar çıktı. Araştırmaya göre, öğretmenlerin 73'ü gelir yetersizliği nedeniyle mesleğine motive olamıyor, yüzde 70'e yakını ise iyi maaşlı bir iş bulduğunda mesleği bırakmayı düşünüy

'Yüzde 70'i öğretmenliği bırakmayı düşünüyor'

İSTANBUL - "Öğretmenlerin yüzde 69'u daha çok para kazanacağı bir iş bulduğunda mesleği bırakabileceğini söylüyor."

Bu tespit, Eğitim-İş Sendikası'nın 38 ilde bin 165 öğretmenle yüz yüzde görüşerek yaptığı araştırmasına ait.

Gelirlerine ilişkin görüşlerin araştırıldığı ankete katılan öğretmenlerin yüzde 73'ü gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle mesleğine motive olamadığını belirtti.

Öğretmenlerin yüzde 61'i gelir yetersizliği nedeniyle psikolojik sorunlar yaşıyor

Araştırmaya göre, öğretmenlerin yüzde 61'i de gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle psikolojik sorunlar yaşıyor.

Yaptıkları araştırmaya ilişkin bilgiler veren Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, şu bilgileri verdi:

"Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 77'sinin hiçbir sendikaya üye olmadığı, sadece yüzde 23'ünün bir sendikaya üye olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 73'ü gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle mesleğine motive olamadığını, yüzde 61'i gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığını, yüzde 69'u ise daha çok para kazanacağı bir iş imkanı olursa öğretmenliği bırakacağını belirtmiştir."

Eğitim çalışanları arasında ayrımcılık yaratacak uygulamalara son verilmesini isteyen Demir, öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılması yönündeki söylem ve uygulamalara son verilmesi talebinde bulundu.

Demir, yaşanılan bütün sorunlara rağmen bütün öğretmenlerin, eğitim ve bilim emekçilerinin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutladığını belirtti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.