12 °C

100 dolarlık lap top yakında Türkiye'de

Yoksul ülke çocukları için hazırlanan kampanyadan Avrupa ülkeleri de faydalanacak

100 dolarlık lap top yakında Türkiye'de

 

ANKARA - Yoksul ülke çocukları için geliştirilen ve maliyeti 188 doları bulmasına karşın "100 dolarlık lap top" olarak bilinen kampanyadan Avrupa ülkeleri de yararlanacak.

"Her Çocuğa Bir Lap Top" (The One Lap Top Per Child-OLPC) adlı kuruluş tarafından üretilen ve XO lap top da denilen ucuz bilgisayarlar, ABD'de daha önce başlatılan "Bir ver, bir al" kampanyası çerçevesinde, internetten satış yapan Amazon şirketinin Avrupa branşlarında bugün satılmaya başladı.

Şimdilik Amazon'un satış yaptığı İngiltere, Almanya ve Fransa'da satılan bilgisayarların yakında Türkiye, İsviçre ve Rusya ile 27 AB üyesi ülkenin tamamında satılması bekleniyor. "Bir ver, bir al" kampanyası çerçevesinde yaklaşık 313 euro (yaklaşık 620 YTL) ödeyecek alıcılar, yeşil beyaz renkteki bilgisayarların birini gelişmekte olan bir ülkedeki bir çocuğa bağışlayacak.

ABD'nin prestijli üniversitesi Massachusetts Institute of Technology (MIT) öğretim üyesi Nicholas Negroponte tarafından kurulan OLPC, geçen yıl ABD'de kasımda başlattığı kampanya çerçevesinde 190 bin civarında bilgisayar satmış, ancak bilgisayarların zamanında tesliminde bazı sorunlar çıkmıştı. OLPC'nin başta 100 dolara mal etmeyi planladığı ucuz bilgisayarların 188 dolar civarındaki maliyeti, gelişmekte olan ülke hükümetlerinin büyük miktarlarda sipariş vermesine engel olmuş ve birçok ülke XO ile ilgilendiğini bildirmesine karşın, grup şimdiye dek bu dizüstü bilgisayarlardan sadece 600 bin adet satabildiğini açıklamıştı.

İşlemci devi Intel'in Classmate adlı ürünüyle rekabet etmek zorunda kalan XO için en son Kolombiya'nın Caldas bölgesi 65 bin adet sipariş verdi. Venezüella ise okul çocukları içini Classmate adlı bilgisayardan eylülde bir milyon adet sipariş etti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.