12 Eylül'e yetkisizlik kararı

12 Eylül darbesini yapanların yargılanması talebini içeren suç duyuruları hakkında, yetkisizlik ve görevsizlik kararı verildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İZMİR - Özel Yetkili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 Eylül darbesini yapanların yargılanması talebini içeren suç duyuruları hakkında, yetkisizlik ve görevsizlik kararı vererek, soruşturma dosyasını Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Özel Yetkili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının 31 Aralık 2010 tarihli yetkisizlik ve görevsizlik kararında, suç tarihi itibariyle sonradan kurulan ve 5271 sayılı kanunun 250. maddesi gereğince görevlendirilen Cumhuriyet Başsavcılığının bu hususta soruşturma yapma görevinin bulunmadığı belirtildi.

Yazıda, soruşturmanın genel hükümlere göre yapılması gerektiği, suç tarihi itibariyle darbenin yönetim merkezinin Ankara olduğu belirtilerek, aynı olayla ilgili Türkiye'nin çeşitli yerlerinde aynı şüphelilerle ilgili birden fazla soruşturma yapılmasının usul ekonomisine aykırı olduğu ve soruşturmanın tek elden yapılmasının gerektiği vurgulandı.

Dosya hakkında yetkisizlik ve görevsizlik kararı verildiği kaydedilen yazıda, "Evrakın gereğinin takdir ve ifası için suç tarihi itibariyle görevli ve yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi kararlaştırılmıştır" denildi.

 

Etiketler