10 °C

13 ilde operasyon: 18 gözaltı

Emniyette "Paralel Devlet Yapılanması" iddialarına ilişkin 13 ilde operasyon başlatıldı. Operasyonda 18 kişi gözaltına alındı.

13 ilde operasyon: 18 gözaltı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, 22 Temmuz'da başlatılan "Paralel Devlet Yapılanması" iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında 27 polis hakkında gözaltı kararı alındı.

Savcılığın talimatıyla harekete geçen İstanbul Organize Suçlarla Mücadele ve Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde İstanbul ve Ankara'ın da aralarında bulunduğu 13 ilde operasyon düzenlendi. 

Operasyon kapsamında, eski Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanı Mehmet Yeşilkaya, KOM Daire Başkan Yardımcısı Osman Balcı, KOM Daire Şube Müdürü Alparslan Çalışkan, eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu, Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği komiserlerinden Fatih Yardım ile Karabük Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğünde görevli başpolis Hayri Akın ile Başkomiser Mehmet Akif Üner'in de aralarında bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı.

Eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun'un ise operasyondan önce firar ettiği, yakalanmasına çalışıldığı öğrenildi.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğünde görevli şube müdürü M.Y, gözaltına alındı. Şüpheli, işlemlerinin ardından İstanbul'a gönderildi.

Van'da ise İlçe Emniyet Amirliğinde görevli bir polis memurunu gözaltına aldı.

Operasyon kapsamında Tokat'ta da bir polis memuru gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Erzurum'da ekipler, bir başkomiser ile polis memurunu gözaltına aldı.

Kars'ta da biri komiser yardımcısı, diğeri polis memuru 2 emniyet mensubu gözaltına alındı. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.