11 °C

164 kilo uyuşturucu madde ele geçirildi

Gürbulak Gümrük Kapısı'nda 9 milyon 822 bin TL değerinde uyuşturucu madde ele geçirildi.

164 kilo uyuşturucu madde ele geçirildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre İran'dan Türkiye'ye girmek üzere Gürbulak Gümrük Kapısı'na gelen, sürücülüğünü A.S.'nin, yardımcı şoförlüğünü ise A.P. adlı kişinin yaptığı İran plakalı bir TIR riskli bulunarak izlemeye alındı. Gümrük sahasına giren aracı muhafaza ekipleri x-ray taramasına sevk etti.

Yapılan taramada aracın tavan kısmındaki çadırı desteklemesi amacıyla dorsenin yan kenarlarına yerleştirilen tahtaların içinde farklı yoğunluk tespit edildi. Bunun üzerine aracın detaylı aranmasına karar verildi.

Arama hangarına alınan araç narkotik dedektör köpekleri marifetiyle arandı. Yan kısımlara köpeklerin aşırı tepki vermesi üzerine dorsenin çadırı kaldırıldı. Destek amacıyla yerleştirilen tahtaların hepsi yere indirilirken, bir tahtanın parçalanması suretiyle tahtanın içerisinde vakumlanmış şekilde poşetlere rastladı. Poşetlerden alınan numunenin ön analizinde söz konusu maddenin eroin hammaddesi olan morfin olduğu tespit edildi.

Toplamda 40 adet tahta enlemesine yarılırken, her bir tahtanın bir tarafının 13 paket alacak şekilde boşluklara sahip olduğu tespit edildi. Açılan bu boşluklara ağaç tutkalı doldurulduğu,  bir parçaya aynı şekilde kesilmiş başka bir parçadan kapak yapıldığı ve bu şekilde birleştirildikten sonra fırınlanıp preslenmesi yoluyla dışarıdan bakıldığında yekpare bir tahta görünümü verildiği belirlendi. Ayrıca tahtalar preslenmeden önce ağaç tutkalının üzerine dedektör köpeklerin koku almasını engellemek amacıyla kırmızı acı toz biber döküldüğü de tespit edildi.

Yapılan sayım sonucunda ele geçirilen 520 paket eroin cinsi uyuşturucu maddenin toplam daralı ağırlığının 163 kilo 689 gram, piyasa değerinin ise 9 milyon 822 bin TL olduğu tespit edildi.

Olayla ilgili olarak haklarında Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunulan araç sürücüsü ve yardımcısı çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap