6 °C

2016’ya bakış

Murat BERK - YAPI KREDİ YATIRIM

2016’ya bakış

Piyasalardaki satış baskısı devam ediyor. Her gün değişebilen günlük hatta anlık haber akışı ve detayların ötesinde, trendlerin bu yönde gelişebileceğini, 2015 başlarından beri, yani gelişmeler bu noktalara gelmeden önce, sebepleriyle birlikte ısrarlı bir şekilde ifade etmeye çalıştık.

Yurtdışı piyasalar için de özellikle emtialar, Yuan ve genel dolar fonlama piyasalarında baş gösteren stresleri belirtmeye gayret ettik.

2016 yılında Çin ekonomisindeki gelişmeler ve global merkez bankaları para politikaları arasındaki ayrışma, bazı ülke ve sektörlerde emareleri artan dolar fonlama sorunları ve artan jeopolitik riskler gibi konular global piyasaları şekillendiren ana makro risk olayları olmaya devam edecek gibi duruyor.

2016 yılı için risklerden biri de, ABD'de enflasyonun, kısmen baz etkisi nedeniyle, yükselme potansiyeli. Bu durumda tüm piyasalar için riskli bir sürecin başlayabileceğini, güçlü dolar, yüksek faiz temasının öne çıkabileceğini düşünüyoruz.

Amerika Merkez Bankası'nın (FED) faiz artırımlarının beklenenden daha hızlı gerçekleşmesi bizim gibi ülkeler açısından bir risk.

Fakat FED'in bundan sonra faiz artışına gitmemesi durumunda bile bazı ülke ve sektörlerde emareleri artan dolar fonlama sorunlarının daha küresel bir hal alması, yüksek finans dışı özel sektör dolar açık pozisyonuna sahip gelişmekte olan ülkeler için de önemli bir risk.

2015 yılında, 2009 yılından beri yaşanan dolar likidite bolluğu dönemi büyük oranda kapanmış oldu. Bunun ilk etkilerini görmeye başladıysak da, zaman içinde olası sonuçları daha da belirgin hale gelebilir.

Kısa vadede, hatta birinci çeyreğin sonlarına doğru uzanan bir zaman dilimi içinde, sert düşüş gördüğümüz piyasaların tepki yükselişi mümkün. Fakat 2016 yılının, piyasalarda volatilitenin yüksek olduğu küresel bir ayı piyasası görme ihtimali olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla, en azından şartlarda değişiklik olana kadar 2016, orta ve uzun vade için daha temkinli bir strateji duruşunun daha uygun olabileceği bir yıl olacak gibi duruyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.