2B satışında hak sahiplerine süre uyarısı

Milli Emlak Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Güneş "Bu ay sonuna kadar başvuru yapılmadığında kullanıcıların doğrudan satın alma hakları düşecek"

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

SAMSUN  - Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Benli Güneş, 2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışında son başvuru tarihi olan 30 Ekim'den önce başvuru yapılmadığı takdirde taşınmazı kullananlara tanınan doğrudan satış hakkının düşeceği, süre sonunda taşınmazın ihale yoluyla başkasına satılacağı uyarısında bulundu.
 
Güneş, Kurban Bayramı ve resmi tatiller nedeniyle arazilerin hak sahiplerine satışında zamanın azaldığını, başvuruların son günlerinde yığılma olabileceğini belirtti.
Başvuruların illerde defterdarlıklara, ilçelerde ise mal müdürlüklerine yapılacağını anımsatan Güneş, şöyle devam etti:
"Son günlerde yaşanabilecek yığılmaların önüne geçilmesi ve yasal haklarını kullanabilmeleri için başvuru yapılması, vatandaşlarımızın lehine olacaktır. Bu tarihi fırsatı değerlendirmeliler. Bu ay sonuna kadar başvuru yapılmadığında kullanıcıların doğrudan satın alma hakları düşecek. Süre sonunda o taşınmaz ihale yoluyla başkasına satılacak. Daha önce alınmış ecrimisiller de iade edilmeyecek, ecrimisil alınmamışsa alınacak."
Yapılacak başvurulardan ilk etapta ücret talep edilmediğini ancak ilk başvurunun ardından 30 Ekim tarihine kadar ilgili bankalara ödeme yapılması gerektiğini dile getiren Güneş, şunları söyledi:
"Satış bedeli rayiç bedelin yüzde 70'i olacak. Peşin ödemelerde ise yüzde 20 indirim uygulanacak. Yani değeri 100 lira olan taşınmaz peşin ödemelerde 56 liraya satılıyor. Aynı taşınmazın yarısı peşin ödendiğinde yüzde 10 indirim uygulanarak 63 liraya satılıyor. Belediye mücavir alan sınırlarındaki 3 yıl içerisinde 6 eşit taksitle, belediye sınırları dışındaki yerlerde ise 4 yıl içerisinde sekiz eşit taksitle bedelini ödüyorsunuz. Bu taksitli satışlarda faiz oranı uygulanmayacak, harç ve damga vergisi de alınmayacak."
 
Hiçbir bedel ödemeksizin iade
 
Geçmişte çeşitli nedenlerle orman sınırları içine alınmış tapulu alanların günümüzde orman sınırları dışına çıkmışsa hiçbir ücret talep edilmeden tapu sahiplerine geri verileceğini anlatan Güneş, "Bu sayede mülkiyet uyuşmazlıklarına son veriliyor. Vatandaşla devlet arasındaki ilişkiler de düzenleniyor. Varsa konuyla ilgili davalar da sona eriyor. Ayrıca başvuru bedeli de alınmıyor" dedi.
 
Satılan arazinin iki katı kadar orman alanı oluşturulacak
 
2B arazilerinin satışından elde edilecek gelirle, satılan arazinin iki katı kadar orman alanı yetiştirileceğini vurgulayan Güneş, "Buradan gelecek paralarla kentsel dönüşüm projeleri, çarpık ve plansız yerleşimlerin düzenlenmesi, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesinde ve orman köylülerinin desteklenmesi için kullanılacak. 2B arazilerinin satışından elde edilen gelirler genel bütçeye gelir kaydedilmeyecek" diye konuştu.
 
39 bin kişiye mektup yazıldı, başvurular yüzde 30'a çıktı
 
Samsun Defterdarı Hayati Dinç ise Samsun'da hak sahibi olan 39 bin kişiye ulaştırılan bir mektup yazdığını, çalışmalar sonucunda yüzde 30 başvuru oranına ulaşıldığını söyledi.
Mal müdürleri ve muhtarlarla toplantılar yapıldığını, 17 ilçenin kaymakam ve belediye başkanlarıyla görüşüldüğünü analatan Dinç, şunları kaydetti:
"Bu yapılan çalışmalar sonunda başvurular Samsun'da yüzde 30 oranlarına çıktı. Ancak bu rakamları da yeterli görmüyoruz. Ekim ayı içinde son müracaat tarihine kadar yoğun talep ve izdiham bekliyoruz. Bu rakamlar yüzde 70-80'ler aralığına çıkacaktır. Yoğun başvurular nedeniyle oluşabilecek yığılmanın önlemini aldık. Bankalarla irtibata geçtik, kimse mağdur olmayacak."
 
Bu konularda ilginizi çekebilir