550 yıllık türbe 8 saatte taşınacak

Ilısu Barajı'nın suları altında kalmaması için 650 yaşındaki Zeynel Bey türbesi 8 saat sürecek bir operasyonla 2 kilometre uzağa taşınacak.

DHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Batman'ın tarihi Hasankeyf İlçesi'nde yapılan Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan 650 yıllık 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin taşınması için sürdürülen çalışmalarda son aşamaya gelindi.

Hollandalı ve Türk firmalarının yaptığı ortak çalışmayla Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan'ın oğlu Zeynel Bey'in Türbesi, altında yerleştirilecek platformla 2 kilometre uzağa taşınacak. Türbenin taşınması için altına platform yerleştirildi. Bresser ile Er-Bu firmaları 65 çalışanla taşıma işlemi için gün sayıyor.

Türbeyi Hollandalı firma ile birlikte taşıyacak olan Er-Bu firması yetkilisi mühendis Mesut Yılmaz, taşıma sırasında türbenin zarar görmemesi için tüm önlemleri aldıklarını ifade ederek, "Zeynel Bey Türbesi'ni, lastik tekerlekli SPM-T değimiz araçla 90 santim kaldırılarak, iki kilometre öteye bırakılacak" dedi.

Bresser firması yetkilisi Yüksek Mühendis Harman Bresser ise, türbenin taşınması işleminin 8 saat süreceğini söyleyerek , Türkiye'de ilk kez böylesi bir çalışma yapacaklarını aktardı.

Etiketler