22 °C

AB sürecinde 3 aşamalı eylem planı geliyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Hükumet Sözcüsü Arınç açıklama yaptı. Arınç, AB sürecinin masaya yatırıldığını ve 5 yıl sürecek 3 aşamalı bir eylem planı üzerinde çalışıldığını kaydetti

AB sürecinde 3 aşamalı eylem planı geliyor

ANKARA - Bakanlar Kurulu Toplantısı sona erdi. Başbakanlık Merkez Bina'da, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki toplantı, yaklaşık 7 saat sürdü. Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç toplantı sonrası açıklama yaptı.

İşte Arınç’ın açıklamasından satır başları:

AB sürecinin masaya yatırıldığını ve çok önemli kararlar alındığını söyleyebilirim. AB süreciyle ilgili bir eylem planı yapılıyor. Üç aşamalı bir eylem planı hazırlığı yapıyoruz.

Bugünden itibaren 2014 yılı sonuna kadar bir eylem planı, 2015 başından Haziran ayına kadar 2. eylem planı, 2015 seçimlerinin ardından 2019’a kadar da üçüncü bir eylem planı hazırlığı üzerinde duruyoruz.

Bizim eylem planımız üzerinde müzakere sürecini siyasal stratejiyi ve algı sürecini dikkate aldığımızı söyleyebilirim.

Hazırladığımız eylem planından bu konuya pozitif baktığımızı göreceksiniz. Bugünün bence en flaş konusu Türkiye’nin AB konusundaki pozitif yaklaşımının üyeler için de kabul edilir bir noktaya gelebilmesidir.

İş kazaları

Sayın Başbakanımız iş kazalarının önlenmesi ile ilgili düzenlemeler için talimatını vermişti.

Geçtiğimiz günlerde Çalışma Bakanlığımızın ev sahipliğinde faydalı yararlı bir çalışma yapıldı. O çalışma sonrası elde edilen veriler bugün ele alındı. Yaralı faydalı olduğunu gördük. Bunu sonuçlandıracağız.

Bütün taraflarla birlikte belki eylem planı tekrar masaya yatırılacak. Gördük ki kanunları çıkartmak yetmiyor. Kanunları uygulamak gerekiyor.

PKK’nın okul yakma eylemleri

Son açıklanan demokratikleşme paketi içinde, 2014’ün de ocak ayında kanun olarak çıkan önemli bir paket var. Burada özel eğitim kurumlarında Kürtçe eğitim verileceği kararlaştırılmıştı. Seçmeli ders olarak eğitim verilebileceği kararlaştırılmıştı.

Anayasamızdaki hükümler duruyor. Ancak özel eğitim kurumlarında Kürtçe dersler verilebilir. Bu kurumun tam donanımlı özel bir eğitim kurumu olması gerekir.

Bir yerde tuğlalar üst üste konulmuş ve buranın Kürtçe eğitim verilecek bir okul olacağı söyleniyor.

Bu propagandaya ve provokasyona dönük bir çalışmadır.

Güvenlik güçlerimiz adli görevlilerimiz oraya gitmişlerdir ancak oradakiler buranın Kürtçe eğitim verilecek bir okul olduğunu beyan etmemişlerdir.

Bu provokasyona yönelik sadece dedikoduyla Türkiye’yi meşgul etmektir.

Ancak Diyarbakır merkezde Bağlar’da belediyenin bir binasının Kürtçe eğitim verecek bir okula dönüştürülmesi konusu soruşturulmuştur. Ortada bir o0kul yoktur. Öğretmen var mı yok. müracaat ettiniz mi hayır. Biz burayı açarız Kürtçe eğitimi yaparız. Hayır yapamazsınız.

Bunu yapabilmeniz izcin bir özel eğitim kurumu nasıl vücuda geliyorsa onu yapmanız gerekir.

Okul bile denemez böyle bir girişimin yasa dışı olduğu valilik tarafından  kendilerine bildirilmiştir.

Zarar gören okullarda tamir ve tadilat çalışmaları en kısa sürede tamamlanacaktır.

Bu okulları yakam girişiminde bulunan yangına sebebiyet verildiği bir gerçektir. Ancak derhal bunların giderilmesi için gerçekleştirilmiştir.

Suriyeli göçmenlere kimlik iddiası 

Bir takım tartışmalara kafaların kafasına sebebiyet verebilir. TC vatandaşlarına verdiğimiz türden bir nüfus cüzdanı Suriye’den gelen sığınmacılara verilmemektedir.

Ancak sığınmacılara misafir tanıtma kartı verilmektedir. Bu hiçbir zaman nüfus cüzdanı yerine vatandaşlık verilmiş gibi değerlendirilemez.

Bu kart geçici barınma merkezi içi ve dışı olarak ikiye ayrılmaktadır.

Bu kart verilirken biyometrik tanıtma yapılmaktadır.

Suriye’deki şartlar normale dönüp ülkelerine dönmeye başladıklarında bu kartlar ellerinden alınacaktır.

IŞİD’le mücadele

Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanımız Dışişleri bakanlığımız düşüncelerini ifade ettiler.

ABD Dışişleri Bakanı Sayın Kerry Türkiye’ye geldiğinde de toplantılar ve açıklamalar yapıldı.

Bunların dışında da herhangi bir açıklama yapmaya gerek yok.

Bugün de Paris toplantılarında ülkemizin görüşleri açık şekilde ifade edildi.

Biz terör yapılanları karşısında işbirliğine önem vermekteyiz. Tehditler karşısında Türkiye tüm dost ve müttefikleriyle özen gösterdi.

Türkiye uluslar arası toplumla işbirliğine her zaman açık durumdadır.