8 °C

ABD heyetiyle Gülen'in iadesi görüşmeleri başladı

FETÖ elebaşı Gülen'in iadesine ilişkin Türkiye'ye gelen ABD heyetiyle görüşmelere başlandığı bildirildi.

ABD heyetiyle Gülen'in iadesi görüşmeleri başladı

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin ABD'den gelen 4 kişilik heyetle görüşmelerde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkililerinin de bulunduğu öğrenildi. 

Edinilen bilgilere göre, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi için ABD Adalet Bakanlığından üç, Dışişleri Bakanlığından ise bir temsilciden oluşan dört kişilik heyet dün gece Ankara'ya geldi. 

Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü yetkilileriyle ABD'li heyetin bir araya geldiği görüşmelere, FETÖ soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Necip Cem İşçimen de katılıyor. 

ABD heyetiyle, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden şimdiye kadar elde edilen ifade ve deliller paylaşılıyor.

ABD ilk defa bir iade talebine ilişkin Türkiye'ye heyet gönderdi. İki gün sürecek görüşmeler kapsamında bakanlık bürokratlarınca heyete, Gülen'le ilgili gönderilen iade dosyalarına ilişkin bilgiler sunulacak. Öte yandan Adalet Bakanlığı yetkilileri 15 Temmuz darbe teşebbüsünün Fethullah Gülen'in emir ve komutası altında gerçekleştirildiğine ilişkin önemli delilleri de ABD'li muhataplarıyla paylaşacak. 

ABD'ye 4 ayrı dosya gönderildi

Adalet Bakanlığınca Fethullahçı Terör Örgütü ele başı Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin 4 ayrı dosya ABD'ye gönderildi. İngilizce ve Türkçe yazılan talepnamelerin toplam sayfası 6 bin 382'yi buldu. 

Bu kapsamda Türkçe ve İngilizce olarak, İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesinden 2, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesinden birer dosya ABD'ye gönderildi.

Bu arada, Adalet Bakanlığı verilerine göre, 2011-2016 yılları arasında ABD, Türkiye'den 5 kişi için iade talebinde bulundu. Adi suç kapsamında bir kişinin iadesi kabul edilirken bir kişiyle ilgili işlemler devam ediyor.

Terör suçundan ise 3 kişinin iadesi istenirken bir kişi iade edildi, 2 kişi ile ilgili iade işlemleri sürüyor.

Türkiye-ABD arasındaki iade trafiği 

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Hükümet, örgütün elebaşı Gülen'in iadesi için ikamet ettiği ABD'ye "acil tutuklama ve iade" talebinde bulunmuştu. 

Bu gelişmelerin ardından ABD Adalet Bakanlığı, Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin Adalet Bakanlığına bir mektup göndermişti. 

ABD Adalet Bakanlığı mektupta, Gülen'in iadesi konusunda yapılacak görüşmeler için Adalet Bakanlığından bir heyetin ABD'ye gönderilmesini ya da Amerikan Adalet Bakanlığından bir heyetin Türkiye'ye gelmesini önermişti.

Adalet Bakanlığınca ABD'ye gönderilen cevap mektubunda, ilk olarak Amerika'dan bir heyetin gelmesi, daha sonra Türkiye'den bir heyetin ABD'de görüşmelerde bulunması teklif edilmişti. 

Türkiye'nin teklifini kabul eden ABD Adalet Bakanlığı, bir heyeti Türkiye'ye göndereceğini bildirmişti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap