4 °C

ABD ve AB'den twitter tepkisi: "Korkakça bir adım"

ABD ve AB'den Twitter'ın yasaklanmasına ilişkin ilk tepki geldi. AB kararı "Korkakça bir adım " olarak nitelendiriken ABD ise, "Kaygı duyduğunu" açıkladı

ABD ve AB'den twitter tepkisi: "Korkakça bir adım"

İSTANBUL - Türkiye'de Twitter'ın yasaklanmasına Avrupa Birliği'nden ilk tepki geldi. Avrupa Komisyonu'nun dijital stratejilerden sorumlu üyesi Neelie Kroes kararı ağır bir dille eleştirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözücü ise "kaygı duymaktayız" ifadesini kullanıldı.

Avrupa Komisyonu'nun başkan yardımcısı ve dijital gündemden sorumlu üyesi Neelie Kroes kararı, "dayanaksız, anlamsız ve korkakça bir adım" olarak niteledi ve “Türkiye halkı ve uluslararası kamuyou bu kararı sansür olarak değerlendirecektir" ifadelerini kullandı.

"Kaygı duymaktayız"

ABD Dışişleri Bakanlığı görevli sözcüsü Twitter'ın kapanmasına ilişkin soru üzerine, “Dünyada sosyal medya sitelerinin kapatılma ihtimalinden kaygı duymaktayız. Demokrasiler halktan yükselen farklı görüşlerle güçlenir. Bağımsız ve sınırlamayla karşılaşmayan medya, demokratik açık toplumlar için elzemdir. Bu medya şeffaflığın ve hesap verilebilirliğin de teminatıdır” açıklamasını yaptı.

"En çok konuşulan konu oldu"

Engelleme haberi Twitter'da da geniş yankı buldu.

İngilizce olarak "Twitter Türkiye'de engellendi" kelimelerinden oluşan hashtag, kısa sürede dünya çapında en çok konuşulan başlık oldu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.