12 °C

Acı bekleyiş, kahreden bilanço!

Soma'daki maden faciasının ardından sabaha karşı saat 05.00’da açıklama yapan Bakan Yıldız, şu ana kadar 201 madencinin hayatını kaybettiğini açıkladı

Acı bekleyiş, kahreden bilanço!

MANİSA - Türkiye, dün Manisa’nın Soma ilçesinden gelen faciayla sarsıldı. Soma Kömür İşletmeleri’ne ait kömür ocağında, saat 15.00 sularında trafo patlaması sebebiyle yangın çıktı. 2 kilometrelik galerileri bulunan madende ilk anda çıkışa yakın olan işçiler dışarı çıkmayı başarırken yaklaşık 300 işçi alev duvarının arkasında mahsur kaldı. Elektrikler kesildiği için madendeki asansörler çalışmadı. Çıkan yangın sonucu ocak dumanla doldu ve bu dakikadan sonra madende yaşamla mücadele başladı...

İlk belirlemelere göre 17 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasının acı bilançosu sabaha doğru netleşmeye başladı. Kurtarma çalışmalarıyla ilgili sabah saat 05.00 sularında son bilgileri veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, olay ölü sayısının 201'e yükseldiğini açıkladı. İşçilerin karbonmonoksit gazı nedeniyle hayatlarını kaybettiklerini aktaran Bakan Yıldız, faciada 80 kişinin de yaralandığı bilgisini verdi.
 
Aileler umutla bekliyor

Dünden bu yana Soma Devlet Hastanesi'nin bahçesinde bekleyen aileler, yetkililerden yakınlarının hayatta olup olmadığını öğrenmeye çalışıyor. Madenden yaralı olarak çıkarılan işçiler ise sağlık durumlarına göre çevre il ve ilçelerdeki hastanelere sevk ediliyor.

Bu arada Kızılay ekipleri kurtarma çalışmalarının yürütüldüğü maden alanında yakınlarından haber almak için bekleyişlerini sürdüren işçi aileleri için çadır kurdu. Bazı GSM operatörleri de bölgedeki baz istasyonlarından sinyal alan abonelerinin hatlarına, ücretsiz konuşma ve mesaj paketi tanımladı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.