10 °C

Ahmet Üzümcü’ye 'Legion d’Honneur' verildi

Fransa, Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü Genel Direktörü Üzümcü’ye Şeref Nişanı ‘Legion d’Honneur’ verdi.

Ahmet Üzümcü’ye 'Legion d’Honneur' verildi

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü Genel Direktörü Ahmet Üzümcü’ye Şeref Nişanı ‘Legion d’Honneur’ verdi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen ödül törenine Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Nezdinde Daimi Temsilci Büyükelçi Avni Botsalı, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Nezdinde Daimi Temsilci Büyükelçi Mithat Rende ve çok sayıda davetli katıldı.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius konuşmasında Ahmet Üzümcü’nün kariyerinden bahsetti. Ahmet Üzümcü, Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü adına 2013 yılında da Oslo’da Nobel Barış Ödülü'nü almıştı. Üzümcü, 2009’da yılında getirildiği Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörlüğü görevini sürdürüyor. Ahmet Üzümcü de konuşmasında, “Bugün Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius bana Legion d’Honneur (Onur Nişanı) verdiler" dedi ve şöyle konuştu:

"Bundan son derece onur duydum. Gerek diplomasi kariyerimdeki geçmişim gerek son dönemde Genel Direktör olarak Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü'nün başarıları çerçevesinde bu onura layık görüldüğüm anlaşılıyor. Gerek şahsım gerek ülkem için önemli bir ödüllendirme olduğunu düşünüyorum. Bundan son derece mutluyum. Bu ödüllendirme beni daha da cesaretlendiriyor. Önümüzeki dönemde gerek Suriye gerekse örgütün meşgul olduğu diğer konularda önemli misyonlarımız var bu o misyonlarımızı da başarıyla gerçekleştireceğimizi umuyorum. Bu ödülü beklemiyordum. Kısa bir süre önce Lahey’deki Fransa Büyükelçisi bu konuda bana bilgi verdi. Benim için büyük bir sürpriz oldu. Başarısında eşinin çok büyük katkıları olmuştur. Ama aynı zamanda birlikte görev yaptığım mesai arkadaşlarım şu anda ya da geçmişte bulunduğum dönemde Türk diplomatlarıyla birlikte çalıştık onların da bana önemli katkıları oldu.”

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.