AK Parti MKYK listesi belli oldu

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi'nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu listesi belli oldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi, Ankara Spor Salonu'nda yapılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşma yaptığı kongrede Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) listesi belirlendi.

22 kişi MKYK dışında kaldı, Binali Yıldırım listede

AK Parti tüzüğünde yapılan değişikle tek olan AK Parti Genel Başkanvekili sayısı 2’ye çıkarıldı. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığı kuruldu. Tüzük değişikliği kapsamında MKYK'nın 50 olan asıl üye sayısı 75'e, 25 olan yedek üye sayısı da 35'e çıkarıldı.

AK Parti’nin 75 kişilik yeni MKYK’sında, Binali Yıldırım, Resul Kurt, Bekir Bozdağ, Metin Külünk, Şamil Tayyar, Tuğba Vural Çokal’ın da yer aldığı 47 yeni kişi girdi.

AK Parti’nin mevcut 50 kişilik MKYK’sından 22 kişi liste dışı kaldı. Liste dışı kalan isimler şunlar:

Ahmet Arslan, Ahmet Sorgun, Ahmet Tan, Cevdet Yılmaz(Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı oldu), Erol Kaya, Eyüp Özsoy, Gökçen Özdoğan Enç, Haluk İpek, Harun Karacan, Hatice Kübra Gökkaya, İffet Polat, Lütfi Elvan, Mahir Ünal, Mehmet Akif Kahya, Metin Yavuz, Mustafa Ataş, Mahmut Atilla Kaya, Osman Nuri Gökşan, Tuğba Işık Ercan, Vildan Polat, Yavuz Subaşı, Zehra Taşkesenlioğlu Ban.

MKYK'nın 75'e çıkarılmasının ardından listede yer alan isimler şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "75 kişilik bir Merkez Karar ve Yönetim Kurulu ile yola devam edeceğiz. Ayrıca yedek diye bir ifade var. O da 35 kişi ama onlar yedek olarak kalmayacak. Onlar da aynen 35 kişiyle beraber çalışacaklar asıl üyeler gibi." açıklaması yapmıştı.

 

 

Etiketler