15 °C

AK Parti'den seçim barajı açıklaması

AK Parti Sözcüsü Ünal, "Siyasi partilerin, önümüzdeki süreçteki uyum yasalarıyla ilgili cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişte yapılacak yasal düzenlemelerle ilgili, Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu'yla ilgili görüşlerini açıklamalarından son derece memnunuz." dedi.

AK Parti'den seçim barajı açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, AK Parti Parti Genel Merkezi'nde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Ünal, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekilleriyle bir araya geldiği toplantının daha önceki dönemlerde de yapıldığını belirtti.

Toplantının AK Parti TBMM Grubu ve Genel Sekreterlik tarafından organize edildiğine değinen Ünal, şöyle devam etti:

"Genel merkezimizde bugün 11 ilin milletvekiliyle 50 tane milletvekiliyle genel başkanımız bir araya geldiler. Hem illerin sorunları, hem Türkiye'nin meseleleri, hem AK Parti'nin, hem önümüzdeki süreçte karar verilmesi gereken hususlarda milletvekillerimizin görüşleri alındı. Bildiğiniz gibi AK Parti istişareye ve değerlendirmeye son derece önem veren bir siyasi harekettir. Bugünkü toplanın devamı gelecek. Yani biz bundan sonra 6 tane toplantı daha gerçekleştireceğiz milletvekillerimizle. Grup başkanvekillerimiz, parti genel sekreterimiz, Genel Başkanımızın katılımıyla milletvekillerimizle bir araya gelip gerekli değerlendirmeler istişareler yapılmıştır."

Gazetecilerin, temsilde adaletin sağlandığı milli bakiye sisteminin yeniden hayata geçirileceği yönündeki açıklamaların sorulması üzerine Ünal, "Güzel olan bir konunun öncelikle olarak tartışılması, siyasi partilerin gündemine alıp bu meseleyi karşılıklı olarak tartışmaları daha sonra değerlendirmeleri ve bu değerlendirmelerin sonucunda da bir karara varılmasıdır. Biz, bu konuda siyasi partilerin önümüzdeki süreçte uyum yasalarıyla ilgili ve cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişte yapılacak yasal düzenlemelerle ilgili seçim kanunuyla ilgili siyasi partiler kanunuyla ilgili ve diğer konularla ilgili görüşlerini açıklamalarından son derece memnunuz." dedi.

Ünal, AK Parti Seçim İşleri Başkanlığında oluşturulan bir heyetle çalışmalar yürütüldüğünü vurgulayarak, bu çalışmalar kapsamında önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ardından kamuoyu ile paylaşarak siyasi partilerle de gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra nihai bir karara varılacağını ifade etti.

Seçim barajının düşürülmesi tartışmaları

Seçim barajı tartışmalarının hatırlatılması üzerine Ünal, bu konunun kendileri için yeni bir konu olmadığını, 2012'de bütün siyasi partilere çağrıda bulunduklarını belirterek, şu görüşlere yer verdi:

"Dedik ki gelin üç tane seçenekle bu meseleyi tartışalım yani biz 2012'de dar bölge, daraltılmış bölge ve rasyonalize edilmiş mevcut sistemi siyasi partilerle 'buyurun bunu müzakere edelim, konuşalım' diye çağrıda bulunduk. O gün herhangi bir karşılık bulmadı bizim bu çağrımız. Dediğim gibi bu konular konuşulur, tartışılır, değerlendirilir ve istişarelerin sonucunda nihai bir karara bağlanır."

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.