Akın: Elektrikte tavan fiyat 4 ayda yüzde 60 arttı

CHP'li Akın, elektrikte üretim maliyetlerindeki artışı sınırlandırmak amacıyla piyasa takas fiyatına getirilen tavan fiyat uygulamasının dört ay içerisinde dördüncü kez değiştiğini belirterek, fiyatın dört ayda yüzde 60 artarak 2 bin 500 liradan 4 bin liraya çıktığını bildirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA (DÜNYA) CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, elektrikte üretim maliyetlerindeki artışı sınırlandırmak amacıyla piyasa takas fiyatına (PTF) getirilen tavan fiyat uygulamasının dört ay içerisinde dördüncü kez değiştiğini kaydetti.

Elektrikte tavan fiyatın dört ayda yüzde 60 oranında artarak megavatsaat başına 2 bin 500 liradan 4 bin liraya çıktığına dikkat çeken Akın, “Türk lirası değer kaybettikçe tavan fiyat yukarı çıkıyor, elektrik sektöründe büyük bir ödeme krizi yaşanıyor.” değerlendirmesi yaptı. Akın, elektrik piyasasında 1 Nisan 2022 tarihinde uygulanmaya başlanan tavan fiyat uygulamasının her ay değiştiğine dikkat çekerek, iktidarın yanlış politikaları nedeniyle sektörün krize girdiğini söyledi.

CHP’li Akın, yaptığı yazılı açıklamada, “PTF tavan fiyatı 1 Nisan 2022’de bir megavatsaat başına ithal girdili santrallerde 2 bin 500 lira, yenilenebilir ve yerli santrallerde ise bin 200 lira olarak belirlenmişti. Tavan fiyat; 19 Mayıs 2022 tarihinde 2 bin 750 liraya çıkarılırken; 1 Haziran 2022 itibarıyla de 3 bin 200 liraya yükseldi. 1 Temmuz 2022 itibarıyla 3 bin 750 liraya çıkarılan PTF tavan fiyatı, son olarak 1 Ağustos 2022 itibarıyla 4 bin lira olacak. Yanlış para politikasıyla Türk lirasının değer kaybetmesine neden olan iktidar her ay PTF fiyatını artırarak elektrik maliyetlerini de artırmaktadır.” dedi.

AK Parti’nin enerji alanında uyguladığı yanlış politikalar; fahiş oranda yükselen faturaların yanı sıra enerji sektöründe büyük bir batak yarattığını kaydeden Akın, AK Parti’nin ucuz ve kaliteli olacağı vaadiyle özelleştirdiği enerji sektörünün 10 yıl içinde büyük bir çıkmaza girdiğini belirtti. CHP’li Akın, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Özelleştirilen şirketler kamuya iletim bedelini ödeyemezken; TEİAŞ’ın da özel santrallere kapasite destekleme mekanizması kapsamındaki ödemeleri yapamadığı belirtiliyor. Enerji sektöründe görevli tedarik şirketlerinin; elektrik üretim maliyetleri ile ulusal tarife arasından kaynaklı fark nedeniyle Mayıs 2022’ye kadar 23 milyar lira tutarında borçlandığı ifade ediliyor. Elektrik üretim maliyetlerinin düşmemesi durumunda yılsonuna kadar şirketlerin toplam 50 milyar lira tutarında borçlanacağı tahmin ediliyor. Bu durum, AK Parti iktidarının 20 yıldır aldığı yanlış kararlarla, enerji sektörünü borç batağına sürüklemesinin, temel bir hak olmasına karşın milyonlarca vatandaşa ise enerji yoksulluğu yaşatmasının göstergesidir. İktidarın aldığı bu kararlar nedeniyle ne faturalar düşüyor, ne de sektör Türkiye’de arz güvenliğini sağlayacak bir yapıya kavuşuyor.”