7 °C

AKP'ye nükleerle yüklenecek

CHP, AKP'yi meydanlarda faili meçhul cinayetler ve nükleer ile sıkıştıracak.

AKP'ye nükleerle yüklenecek

ANKARA- CHP, AKP’yi meydanlarda “faili meçhul cinayetler” ve “nükleer” ile sıkıştıracak. Bu konuda iki ayrı kitapçık hazırlayan CHP, faili meçhul cinayetler konusunda AKP’nin ne dediğini, ne yaptığını ve CHP’nin Akkuyu’da nükleer santral kurulmasına neden karşı olduğunu anlatacak.

CHP hazırladığı, “Faili Meçhul Bırakılan Cinayetler, CHP Ne Dedi? AKP Ne Yaptı?” adlı kitapçıkta, AKP’nin faili meçhul bırakılan siyasi cinayetlerin aydınlatılmasına karşı olduğu ediliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarının da yer aldığı kitapçıkta, “AKP, Meclis araştırma önergelerine hayır dedi, Başbakan soru önergelerine cevap vermedi. Toplumu yanlış bilgilerle yanılttı” denildi.

Kitapçıkta, Türkiye’nin faili meçhul siyasi cinayetler mezarlığı haline geldiği de iddia edildi.

Akkuyu anlaşma metni ihanet belgesidir

“Akkuyu’da Nükleer Santral Kurulmasına Neden Karşıyız?” adlı kitapçıkta, “Bu anlaşma metni ihanet belgesidir. Türkiye’nin çıkarlarını Rusya’ya peşkeş çektirme anlaşmasıdır” ifadeleri yer aldı.

Rusya ile imzalanan anlaşma ile Türk tarafının bedelsiz olarak Akkuyu’daki araziyi Rus şirketine devredeceği iddia edilerek, şöyle denildi:

“Santralin, yardımcı tesislerin ve üretilecek elektriğin sahibi Rus şirketi olacak.

Nükleer santralin inşası için Rusya’dan ve uzak doğudan ucuz ücretle işçiler ve personel çalıştırılacak, nükleer santral Rus mühendis ve personel tarafından işletilecek.

Rus çalışanların ülkeye girişi çıkışı, Akkuyu sahasına yerleşimi, çalışanların edindiği taşınır ve taşınmaz malların yönetimi konusunda özel kolaylıklar uygulanacak yani Ruslar Akkuyu’da adeta İncirlik gibi özerk bir üs elde etmiş olacak.

Bu yap-işlet-devret anlaşması bile değildir, nükleerci lobicilere, nükleer elektrik alım garantisi verilmek suretiyle bir ikramda bulunma anlaşmasıdır. Türkiye’nin çıkarlarını Rusya’ya peşkeş çektirme anlaşmasıdır. Ne yazık ki bu anlaşma metni, milletimizi aşağılama metnidir. Bu anlaşma metni ihanet belgesidir.”

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.