Akşener, bazı illerin belediye başkan adaylarını açıkladı

TBMM'de partisinin grup toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bazı illerin belediye başkan adaylarını açıkladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.

Gündemdeki konularla ilgili değerlendirmeler yapana İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yaklaşan yerel seçimler için bazı illerin belediye başkan adaylarını da açıkladı.

Akşener'in açıkladığı yeni isimler ve iller şu şekilde;

Prof. Dr. Atakan Aksoy - Trabzon, Ümit Bahtiyar - Denizli, Mahmut Uykusuz - Erzurum, Raif Oktay - Çankırı, Mehmet Özkan - Nevşehir, Settar Kaya - Kars, Mahir Yılmaz - Kırıkkale, Muhammed Gür - Uşak, Davut Çuhadar - Osmaniye, Mustafa Canlı - Gümüşhane.

"Yatırıma ayrılan para, faiz ödemesinin yarısı"

Akşener'in konuşmasından satır başları şöyle;
"İktidarın bütçe görüşmelerini küçümsemesinin sebebi basit bir bütçe olarak düşünmemizi istiyorlar. Bütçe öncelikle siyasi bir belgedir. İktidarın külfetleri kime yüklemek istediğini ortaya koyar. Nimetleri de kime verileceğini ortaya koyar. Nimetler faize israfa ayrılmış, külfetler ise milletin sırtına yüklenmiştir. Tam 117 milyar lira faizler için ayrılan para. Bu israf değil mi? Ama yatırıma ancak bunun yarısı ayrılmış. 780 bin konut yapılarak 3 milyon vatandaşımız bir ev sahibi yapılabilirdi. Ama bütçe bir iktidarın siyasi tercihlerini ortaya koyar. 81 milyon insan çalışacak bir avuç faizci yiyecek. Yatmayan hastalar için 3.7 milyar lira ödenecek. Çiftçiye mazot ve gübre desteği verelim bu parayla. Köprüler ve otoyollardan geçmeyenler için vereceğiniz parayı emeklilikte yaşa takılanlara verelim. Asgari ücretten vergiyi kaldır 2 bin liranın üstüne çıksın otomatik olarak. Para var bu ülkede ama bu iktidarın o parayı vatandaşına vermeye niyeti yok. Bütçede cumhurbaşkanı maaşına yüzde 26 zam var. Türk milleti cumhurbaşkanına istediği maaşı öder ama öncelik milletin hakkını ödemektir. 2 bin liralık asgari ücrete ayak diriyorlar. Her hanede bir ya da iki işsiz var. Önce millet deyin, milletin cebini düşünün."

"Sarı yelek muhabbeti işi çözmüyor. Zaten kimsenin sokağa indiği yok. Milleti sokağa davet etmekten vazgeçin. Çok hevesliyseniz giyin bir sarı yelek siz çıkın sokağa. Biz ayağa kalkarsak elalemin sarı yeleğiyle değil cumhuriyeti kuran irfanın kırmızı-beyazıyla ayağa kalkarız."

"Poşeti bile parayla satıyorlar"

"2002'de 135 milyar olan dış borç bugün 3 karına çıkmış. Kriz boyunca koruma altına aldıkları tek kesim bir avuç para babası. Faizleri düşürdük gelin kredi çekip ev alın diyorlar. Vatandaşımız bankaya gidiyor, banka "sadece benim işaret ettiğim firmalardan alabilirsin" diyor. Para yine para babalarının cebine gidiyor. Kapı komşunuzun arabasının hangi markaya evrildiğine bakın. Kapı komşunuzun hangi mahalleye hangi villaya taşındığına bir bakın. 1960'tan bu yana işsizlik oranlarında en kötü 10 yıl son 10 yıldır. Markette poşeti bile parayla satar olmuşlar. O 25 kuruşun 15 kuruşunu bakanlık alıyor. Soğan bile alamaz hale geldik."

"Tek tip askerlik öneriyoruz"

"Acil para bulmak için askerlikle ilgili düzenleme yaptılar. Biz gençlerimizin askerlik sorununu çözeceğiz. Ayrım yapmadan tek tip askerlik öneriyoruz. 3+6 ay formülü ile halledelim. 3 ay herkes zorunlu yapacak. Geriye kalan 6 ay için asgari ücret ödenecek. Yapmak istemeyenler devlete asgari ücreti ödeyecekler ve askerliğini tamamlamış olacaklar."

"Suriye'nin kuzeyine Fırat'ın doğusuna bir kara harekatı yapılması gerektiğini başından veri savunuyoruz. Amerika elbette çeksin gitsin. Fakat bayram değil seyran değil Türkiye'yi işaret etmesini yadırgıyoruz. ABD başkanı Trump İŞİD'i yendik çekiliyor dedi. dün 'Erdoğan İŞİD'i bitirecek' dedi. İŞİD bittiği için mi çekiliyor yoksa Türkiye taşeron olduğu için mi çekiliyor. İŞİD ile mücadele sadece Türkiye'nin sorunu olamaz. Amerika çekilse de çekilmese de operasyondan vezgeçilmemelidir. Türk devleti gireceğim derse girer. Seçim malzemesi yapmayı bırakın Suriye'yse Suriye, Kandil'se Kandil Irak'sa Irak."

"31 Mart'taki seçimlerin ülke bekasıyla ilgisi yoktur. Yerel yöneticilerimizi seçeceğiz. Kıymetli bir sanatçımızın bir televizyon kanalında söyledikleriyle beni asacaklar diye ayaklanılmaz. Ayrıştırmak, kamplaştırmak, kutuplaştırmak değil birleştirmektir. Bütün milletin cumhurbaşkanı olmak zorundasınız"

"Cumhur ittifakı bizim düşmanımız değildir. Bizim yaptığımız güç birliği toplumsal ayrışmaya karşı alınmış bir tedbirdir. Biz kardeşlik demeye devam edeceğiz."

Bu konularda ilginizi çekebilir