11 °C

Alkol yasağı turizmi etkiler mi?

Alkol yasağı turizmi etkiler mi?

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, alkollü içki satışına yönelik yapılan düzenlemeye ilişkin, "Turizm yerleriyle alakalı bu düzenleme içerisinde, turizmin bundan etkilenmemesi için lehe bir düzenleme yapıldı. Turizm yerlerinin bundan etkilenmesi söz konusu değildir" dedi. 

Bozdağ, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'nde düzenlenen Afrika Günleri Sempozyumu'na gelişinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Alkollü içki satışına yönelik Meclis'te yapılan düzenlemeye ilişkin soru üzerine Bozdağ, Meclis'te yapılan düzenlemelerle Avrupa ve Amerika'daki standartların Türkiye'ye taşındığını savundu. 
Alkollü içeceklerin reklamı ve satışının yapıldığı yerlere dair standartların oluşturulduğunu söyleyen Bozdağ, "Yapılan düzenleme içki içmeyi yasaklayan bir düzenleme kesinlikle değildir. Kamuoyunda sanki bu düzenleme ‘alkollü içki kullanımını yasaklıyormuş' gibi bir hava yaratılmak isteniyor. Anayasa'nın 58. maddesi devlete, gençleri alkol düşkünlüğünden koruma konusunda bir görev veriyor. Amerika'ya bakıyorsunuz Avrupa'nın ülkelerine bakıyorsunuz oralarda reklam yasakları, içkilerin satıldığı yerlere ilişkin standartlar var ve yasaya ilişkin sınırlar var" dedi. 

Yapılan düzenlemenin Amerika, Avrupa ve pek çok ülkedeki standartlarla uyum birliği getirdiğini belirten Bozdağ, "Pek çok ülkede gecenin belli bir saatinden sonra alkollü içki satan iş yerleri, alkollü içki satamıyor. Biliyorsunuz yakın bir geçmişte CHP'li Kadıköy Belediye Başkanlığı, alkollü içki satan iş yerlerinin saat 22.00'den sonra içki satışı yapmamaları konusunda karar aldı. Yani böyle bir kararı, CHP'li belediye başkanı aldığında, hiç kimsenin aklına ‘alkollü içkileri yasaklıyorlar' diye, ‘yasaklı bir zihniyetin örneği' diye eleştirmek gelmedi, medyada gündem bile olmadı. Kaldı ki turizm yerleriyle alakalı bu düzenleme içerisinde, turizmin bundan etkilenmemesi için lehe bir düzenleme yapıldı. Turizm yerlerinin bundan etkilenmesi söz konusu değildir" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap