8 °C

Alkollü içki ve üreticilerin reklam yapmasını engelleyen teklif TBMM'ye sunuldu

Alkollü içki ve üreticilerin reklam yapmasını engelleyen teklif TBMM'ye sunuldu

 

 

ANKARA - lkollü içki ve üreticilerinreklamının yapılmasını, alkollü içki üreticilerinin festivalleresponsor olmasını engelleyen yasa teklifi Cuma akşamı TBMMBaşkanlığı'na sunuldu.

AKP milletvekilleri tarafından verilen teklife göre, alkollü içkilerin ve üreticilerinin her ne suretle olursa olsunreklam ve tanıtımı yapılamayacak.

Yürürlük ve yürütme dahil toplam 32 maddeden oluşan teklifegöre, alkollü içkilerin tüketimi özendirilemeyecek,kullanılmasını teşvik eden kampanyalar, festivaller veetkinlikler düzenlenemeyecek.

Teklife göre, alkollü içkileri üreten ve pazarlayanlar herne surette olursa olsun hiçbir etkinliğe isimlerini,amblemlerini veya ürünlerinin marka ya da işaretlerinikullanarak destek olamayacaklar.

Düzenlemeye göre, alkollü içkiler her ne amaçla olursa olsunteşvik, hediye, eşantiyon, promosyon, bedelsiz, indirimli veyayardım olarak dağıtılamayacak.

"Alkollü içkiler çocuklara satılamaz ve tüketimlerinesunulamaz. Çocuklar alkollü içkilerin üretiminde, pazarlamasındave satışında istihdam edilemez" denilen teklifte, şudüzenlemeler yer alıyor:

-- Alkollü içkiler ancak izin verilen yerlerde satılabilirve buralarda alkollü içki içilemez. Eğitim, spor ve sağlıkkuruluşlarına ait tesislerde bu ürünlerin satışına izinverilmez. Bu ürünler otomatik makinelerle, telefon, televizyonve internet gibi iletişim araçları aracılığıyla satılamaz vetüketicilere kargo yoluyla gönderilemez.

-- Alkollü içkiler tüketim izni verilen yerlerde, açıkolarak tüketilebilir ve bu yerlerde dışarıda tüketilmek üzerealkollü içki satışı yapılamaz.

-- Alkollü içkilerin satışına ve tüketilmesine izin verilenyerlerde bu ürünler işletme dışından görülecek şekilde satışaarz edilemez. Türkiye'de üretilen veya ithal edilen akollüiçkilerin ambalajları üzerine, alkol ürünlerinin zararlarınıbelirten Türkçe yazılı uyarılar konulur. Uyarılar resim, şekilveya grafik biçimlerinde de olabilir. Uyarı mesajı bulunmayanalkollü içeceklerin satışı yapılamaz.

-- Meskun mahaller ve konaklama yerleri hariç olmak üzereotoyollarda ve devlet karayollarındaki yapı ve tesislerdealkollü içki satışına ve tüketimine izin verilmez."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap