7 °C

Alman Bakan Türkiye'ye gelecek

Alman mevkidaşı Gabriel ile görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, görüşmenin olumlu geçtiğini belirterek Alman Bakan'la temasların devam edeceğini ve bir sonraki toplantının Türkiye'de yapılacağını açıkladı.

Alman Bakan Türkiye'ye gelecek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Gabriel ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu görüşmenin ardından açıklama yaptı. Çavuşoğlu, Alman Bakan'ın Türkiye'de ağırlanacağını ve toplantıların devam edeceğini belirtti.

Çavuşoğlu, "Almanya'yla ilişkilerimizin kötü olmasının kimseye faydası yoktur. Ama Türkiye'ye yönelik sistematik baskı kampanyası, Cumhurbaşkanımıza yönelik ifadeler, PKK'nın Almanya'da serbestçe hareket etmesi konusundaki düşüncelerimizi yerine getirdik. Dostum Gabriel de düşüncelerini söyledi. Bundan sonra yeniden bir araya geleceğiz Alman Bakan'ı Türkiye'de ağırlayacağız. Türkiye ve Almanya birbirine ihtiyaç duyan iki ülkedir. Biz dost olarak yola devam etme kanaatindeyiz ama Almanya da bu konuda kararını vermeli. Sigmar Gabriel kendi evine bizi davet etti. Bize bir kitap hediye etti o kitapta Türklerin ve Almanların Almanya'yı nasıl inşa ettiğini gösteren fotoğraflar vardı.

PKK ve FETO üyelerinin de Almanya'da serbestçe hareket etmesinin önüne geçilmelidir. Bugünkü görüşmemiz her açıdan faydalı oldu. Biz diyaloğun böyle devam etmesini istiyoruz. Önümüzdeki dönemde hangi bakanımızın Almanya'da nasıl hareket edeceğinin programınını teslim ettik. Hayırcılar her türlü faaliyetlerde bulunuyor ama evet için kampanya yapmak isteyenler engelleniyor. Biz hiçbir zaman Almanya'daki seçimlerde taraf tutmadık.

Almanya da Türkiye'deki hassas bir referandum sürecinde taraf tutmamalıdır. Herhangi bir yöne meyil göstermemelidir. Çünkü bu bizim içişlerimizdir" ifadelerini kullandı.
Dışişleri Bakanı Deniz Yücel'in ne zaman serbest bırakılacağı sorusuna ise, "Bu adaletin ve hukuk sisteminin vereceği bir karardır. Siyasi bir karar değildir" şeklinde yanıt verdi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.