9 °C

Alman radyatör devi AKG İzmir yatırımını büyütüyor

Yılda 2.5 milyon radyatör ve ısı değiştirici üreten Alman AKG, 7 ülkedeki 12 üretim tesisine son halkayı İzmir'de ekledi. AKG, İzmir'deki yatırımını 2014'e kadar 10 milyon euroya çıkaracak.

Alman radyatör devi AKG İzmir yatırımını büyütüyor

 

Sedat ALP

İZMİR - Rolls-Royce, Maserati, Porsche, Bentley gibi lüks otomobillerin tek radyatör tedarikçisi olan Alman AKG firması, farklı ülkelerde yer alan 12 üretim tesisine son halkayı İzmir'de ekledi. Almanya'daki firmanın bakır ve pirinç radyatör ihtiyacının tamamını karşılayan AKG Türkiye, alüminyum radyatör ve intercooler üretmeye yönelik ilave tesis yatırımlarını sürdürüyor.

Kemalpaşa'da Mart 2012'den bu yana üretim yapan ve şirkette satış ve pazarlamanın başına, eğitimini Almanya'da tamamlayan ve kariyerini burada sürdüren Cem Osman Aygün'ü getiren AKG Group, tesisi sadece Türkiye pazarı için değil, Avrupa, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri için de üretim merkezi olarak görüyor. AKG Termal Sistemler Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Satış ve Pazarlama Direktörü Cem Osman Aygün, Kemalpaşa'daki fabrikanın şimdiden Almanya'nın bakır ve pirinç radyatör ihtiyacının yüzde 100'unu karşılar hale geldiğini söyledi.

Aygün, "AKG, Rolls-Royce, Maserati, Porsche, Bentley gibi lüks markaların tek radyatör tedarikçisi. Bu markalar radyatör için başka firmalara gitmez. Şirketimiz de otomobil grubunda sadece bu markalar için üretim yapıyor. AKG Grubu radyatör, yağ soğutucu, intercooler ürün portföyü ile iş makineleri, kompresör, savunma sanayi araçları, demiryolu araçları, tarım ve orman araçları, elektronik sanayi, hidrolik sistem üreticilerinin dünyadaki en büyük tedarikçisi konumunda" diye konuştu.

Tedariğin yüzde 95'i yerli olacak

Aygün, Mart 2012'de üretime geçen Kemalpaşa'daki tesiste şu ana kadar 5 milyon euro yatırım yapıldığını, 11 bin 500 metrekarelik kapalı alan olmak üzere 60 bin metrekare alana sahip tesiste bakır radyatör ve soğutucular ürettiğini, bunun yanında alüminyum radyatör, yağ soğutucuları ve intercooler üretimi için yatırım sürecini başlattıklarını belirterek, "Önümüzdeki yıl tamamlanacak alüminyum tesisi ile birlikte İzmir'deki yatırım tutarı 10 milyon euroyu bulacak. Şu anda 40 kişiden oluşan çalışan sayımız da 200 kişiye çıkacak. En kısa sürede tedariğin yüzde 95'ini yerli üreticilerle çözmeyi hedefliyoruz. Alüminyum üretim hattından ilk ürünü 2014'ün ilk çeyreğinde çıkarma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz" dedi.

Soğutma sistemlerinde inovasyon lideri konumunda olduklarını, müşteriye özel imalat felsefesini mükemmelleştirmiş bir strateji uyguladıklarını vurgulayan Aygün, şu bilgileri verdi: "Müşterilerimizin taleplerine uygun soğutucu sistemleri için,  istediği adet, ihtiyacına uygun kalite, en ekonomik fiyat ile çok kısa ve esnek sevk süreleri gibi avantajlarla hizmet veriyoruz. Türkiye'de üretim yaptığımız henüz bilinmediği için, şu anda iç pazarın yüzde 3'üne sahibiz. Ancak, bu oranı 3 yıl içinde yüzde 15'e çıkarmayı hedefliyoruz."

Türkiye'deki tesis en kısa teslim süresine ulaştı

Radyatör teslim sürelerinin Almanya'da en kısa 4.5-5 hafta, bazen 8 haftayı bile bulabildiğini belirten Osman Aygün, "Tesisimiz, hammaddeyi işleyerek 2 haftada ürünü teslim etme sürecine geldi. Bu süre Çin'de bile 4 hafta. Bu bizim en önemli avantajlarımızdan biri" diye konuştu.
İzmir'deki tesisin iç pazarın yanı sıra Ortadoğu ülkeleri, Kuzey Afrika ve Türk Cumhuriyetleri için de üretim yaptığını kaydeden Aygün, daha çok eski araçların kullanıldığı ve gelişmeye açık bu ülkeler için Türkiye'nin çok doğru bir lokasyon olduğuna işaret etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap