6 °C

Almanya'nın makine üssü Türk yatırımcıları bekliyor

'6'ncı DÜNYA Gazetesi Türk Dış Yatırımları Paneli'nde, Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki yatırım olanakları masaya yatırıldı. Eyalet yetkilileri, NRW'nin Türk makinecileri için 'en mükemmel yatırım bölgesi' olduğunu söyledi.

Almanya'nın makine üssü Türk yatırımcıları bekliyor

 

Özüm ÖRS

ANKARA - Makine Tanıtım Grubu tarafından, sektör için Almanya'daki en  önemli eyalet olarak belirlenen Kuzey Ren Vestfalya (NRW), Türk yatırımcıları bekliyor. Almanya'da üretilen her 4 makineden birinin NRW'de üretilirkin, bölgenin makine ihracatı 30 milyar euroyu aşıyor. NRW'nin bu ihracatının, Almanya'nın ihracatının içindeki payının
yüzde 20'ye yakın olduğunu beliren yetkililer, Avrupa pazarlarına giriş kapısı konumunda olan NRW'nin, Türk makine firmaları için 'en mükemmel yatırım bölgesi' olduğuna vurgu yaptı. Üretici ve tedarikçilerin, Almanya'da iş ağına dahil olabilmeleri için orada yatırım yapmalarının önemine dikkat çekildi.

DÜNYA Gazetesi, Makine Tanıtım Grubu (MAİB), Kuzey Ren  Vestefalya Makine İmalatı/Üretim Teknikleri Sektör Kümelenmesi ProduktionNRW ve Kuzey Ren Vestfalya Kalkınma Ajansı NRW Invest Germany tarafından düzenlenen '6'ncı DÜNYA Gazetesi Türk Dış Yatırımları Paneli'nde, Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaletindeki makine imalatı sektörü ve Türk firmalarının burada yakalayabilecekleri fırsatlar ele alındı. Panelin moderatörlüğünü gerçekleştiren DÜNYA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, 90'lı yıllarda sektörde atılımın başladığını belirterek, 1995'te 20.6 milyon dolar olan Türk makine ihracatının, bugün 12 milyar doların üzerine çıktığını kaydetti. Sektörün üretim hacminin ise 20 milyar dolar civarında olduğunu, bunun yüzde 80'inin ihraç edilebilir olduğunu dile getiren Güldağ, sektörün, 15 yılda hayli birikim ve deneyim edindiğine dikkat çekti. Güldağ, "Sektörün daha da gelişebilmesi için şu noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Öncelikle, mekatronikte uzmanlaşma sağlamalıyız, çünkü, sanayinin geleceği bu alanda görülüyor. Ar-Ge ve satın alma konularında stratejik işbirliği geliştirmek önemli. Durgunluk dönemlerinde sektöre destek verilmeli ve kredi kolaylıkları sağlanmalı. Ayrıca, özgün üretim ile bölgesel ihtiyaçları karşılayacak inovasyona yönelmeliyiz" diye konuştu. Almanya'nın sektörde önemli bir ülke ve NRW'nin ise önemli bir merkez olduğuna işaret eden Güldağ, "Her 4 makineden biri NRW'de üretiliyor. Bunun yüzde 72'si ihraç ediliyor" dedi.

'Türkiye, NRW'de üçüncü büyük yatırımcı'

MAİB Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu, Türkiye'nin, makine sektöründe büyük bir pazar ve imalatçı olduğunu kaydederek "Makine imalatımız son 10 yılda, ortalama yüzde 23'e varan bir artışla 1.7 milyar dolardan, 13 milyar dolara yükseldi. 2023 hedefimiz olan 100 milyar dolara yine bu istikrarlı oranla ulaşacağız. Eş zamanlı olarak, bugün, ülke ihracatında yüzde 9 olan payımızı yüzde 20'ye yükseltmiş olacağız" dedi. Türkiye'nin makine ihracatının yaklaşık yüzde 17'sini 2 milyar dolarla Almanya'ya gerçekleştirdiğini bildiren Karavelioğlu, "Almanya'nın makine ithalatı içindeki yüzde 2 olan payımızı, 2023'te yüzde 5'e yükseltebilmek gayreti içindeyiz" dedi. Sektör için Almanya'daki en önemli eyaletin NRW olduğunu arkasından Baden Württenberg ve Bavyera'nın geldiğini kaydeden Karavelioğlu, "NRW'nin Türkiye'deki yatırımları 1 milyar euro civarında, Türk yatırımcıların orada yaptığı yatırımlar 40 milyon euro civarında imiş. Bu tutar, son yıllarda Türkiye'yi bölgedeki 3'üncü büyük yatırımcı haline getirmiş, Çin ve Hindistan'dan sonra" diye konuştu. Türk makine sektörünün dünyada ilk 5'i hedeflediğini
kaydeden Karavelioğlu, şunları söyledi: "Bu ne imkansız, ne de kolay. Bu yüzden fevkalade dikkatli ve gayretli olmak zorundayız. Her taşın altında fırsat aramalı, bulmalıyız." 'NRW Almanya'nın makine üretim yeri' NRW Eyaleti Ekonomi, Enerji, Sanayi, KOBİ ve Zanaat Bakanlığı yetkilisi Dr. Johannes Bauerdick, NRW'nin Avrupa'nın önemli ekonomik merkezlerinden biri olduğunu kaydederek, 2011 yılında İtalya, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin sanayi çalışmaları bakımından NRW'nin gerisinde kaldığını bildirdi. "En büyük dalımız makine imalatıdır. 2012'deki ciromuz
50 milyar eurodan biraz düşüktür" diyen Bauerdick, makine sektörünün arkasından kimya sanayi ve metal üretim ve işlemenin geldiğini dile getirdi. NRW'nin makine sektöründe öncü rolüne dikkat çeken Bauerdick makine imalatı yapan bin 500 kadar işletme olduğunu, bu işletmelerde 204 bin kişinin çalıştığını ifade etti. Bauerdick, NRW'nin makine ihracatının 30 milyar euroyu aştığını ve NRW'nin bu ihracatının, Almanya'nın ihracatının içindeki payının yüzde 20'ye yakın olduğunu kaydetti. Sektörde, ufak işletmelerin etkinliğinin ve öneminin çok büyük olduğunu dile getiren Bauerdick, "NRW'de makine imalatı sektöründe en fazla çalışan KOBİ'lerdir. Yaklaşık 754 bin KOBİ faaliyet göstermektedir. KOBİ'ler eyaletteki işletmelerin yüzde 99.6'sını oluşturmaktadır ve çalışanların yüzde 73.4'ünü istihdam etmektedir" diye konuştu. NRW'de yüksekokulların sayısının çok fazla olduğunu ifade eden Bauerdick, bu merkezlerde her yıl 7 bin mühendisin eğitim gördüğünü dile getirerek "NRW, mühendis eğitimi açısından da öncü niteliğindedir" dedi.

'Avrupa'ya giriş kapısı konumunda'

NRW Invest Germany Türkiye Temsilcisi Dr. Adem Akkaya ise, NRW Invest'in 5 yıldır Türkiye'de faaliyet gösterdiğini belirterek, "Almanya'daki yabancı yatırımcılar, Avrupa pazarlarına giriş kapısı olarak burayı tercih ediyor" dedi. Akkaya, hasılatı en yüksek 50 Alman firmasından 19'unun merkezinin NRW'de bulunduğunu kaydetti. Makine üreticileri ve tedarikçileri için en cazip yatırım bölgesinin NRW olduğunu ve sektörün 2012'deki cirosunun 48,5 milyar euro olduğunu belirten Akkaya, NRW ile Türkiye arasındaki ticaretin son 10 yılda ikiye katlandığını dile getirerek "Almanya'nın Türkiye'ye ihracatının yüzde 22,4'ü NRW'den yapılıyor. Türkiye'nin Almanya'ya ihracatının yüzde 26'sı NRW'ye gerçekleşiyor" dedi. NRW'nin Türk firmaları için en mükemmel yatırım bölgesi olduğunu vurgulayan Akkaya, "Yapılan bir araştırmaya göre; NRW'de ikamet eden 23 bin Türk kökenli kişi kendi işini yapıyor ve 120 bin kişilik istihdam sağlıyor. 11,2 milyar euro hasılat yapıyor" dedi. NRW'de 300'ün üzerinde Türk firmasının bulunduğunu bildiren Akkaya, her sektörden firmanın bulunduğunu, ancak hazır giyim ve tekstilin bu alanda biraz daha önde olduğunu kaydetti. Akkaya, "Hazır giyimi, mobilya ve lojistik sektörleri takip ediyor" dedi. NRW Invest olarak, NRW'de yatırım yapmak isteyen firmaları çağırdıklarını ifade eden Akkaya, "Bu firmalara bürokratik destek sağlıyoruz. Özellikle buradan makine imalatçılarına çağrıda bulunmak istiyoruz" dedi. Almanların uzun süreli iş ilişkileri kurmak isteyeceğini kaydeden Akkaya, bu iş ağına girişin Türkiye'den mümkün olmadığını söyleyerek "Orada olmanız lazım. Bu stratejiler için gerekli kaynaklar mevcut. Bu kaynakları aktif hale getirmek gerek" dedi. Alman firmaların 7 milyar dolarlık bir pazara hizmet verdiğini söyleyen Akkaya, "Bunun için iş ortaklarına ihtiyaç var.  Türk iş adamları, pazardan nasıl bir pay alacak, önemli olan bu" dedi.
NRW Makine İmalatı Kümelenmesi Yöneticisi Hans Seelen, "Kümelenme politikası ile ekonomik büyümeyi ve sanayinin yaratıcı bir ekonomiye dönüşmesinin teşviki hedefleniyor" dedi. NRW'de  16 sektörde kümelenme bulunduğunu belirten Seelen, makine imalatı ve üretim tekniğinin, NRW'deki en büyük sanayi kollarından bir tanesi olarak, güçlü bir kümelenme oluşturduğunu dile getirdi. Sektörün NRW için önemine işaret eden Seelen, kümenin amacının NRW'yi, makine imalatı sektöründe lider konuma getirmek olduğunu vurguladı. Seelen, "Sektörün verimliliğinin muhafaza edilmesi
ve arttırılması, sektörün menfaatlerinin bir araya getirilmesi ve uygulanmasının sağlanması, lokasyonun gücünün ve potansiyelinin geliştirilmesi, aktörler arasında çalışma ağı oluşturulmasını hedefliyoruz" dedi. Seelen, küme olarak, şirket finansmanı ve stratejileri, Ar-Ge alanında destek olanakları, satış ve pazarlama, NRW eyaletinin,
federal hükümetin ve AB'nin Ar-Ge için sunduğu teşvik ve destekler ile teknolojik trendler ve inovasyonlara ilişkin danışmanlık hizmeti sunduklarını kaydetti. Seelen, Almanya'nın makine imalatında dünya çapında öncü olduğunu ve geleneksel bir satın alma tarzına sahip olduğuna dikkat çekerek "Alman makine üreticileri parçaları Almanya'dan alma yönünde kararlılar. Üreticilere mal satmak istiyorsanız, o zaman onlara yakın olmanız lazım" dedi.

Bozkurt: Enstitülerin işbirliği fırsatları iyi araştırılmalı

[PAGE]

Bozkurt: Enstitülerin işbirliği fırsatları iyi araştırılmalı

Panelin sonunda değerlendirme yapan DÜNYAGazetesi Yazarı Dr.  Rüştü Bozkurt, Almanya'nın sanayinin 4.0 noktasına yani; makinelerin, makineler ile iletişim kurduğu bir döneme geçtiğini ifade ederek, bu kapsamda imalat sanayinin payının yüzde 20'lerin altına indiğini dile getirdi. "Bu, makine imalatında emek yoğun olduğu için Türkiye'ye avantaj sağlıyor. Türkiye'nin bunu keşfetmesi lazım" diyen Bozkurt, enstitülerin hangi alanlarda işbirliği fırsatlarının olduğunu araştırması gerektiğini kaydetti. Önümüzdeki dönemde orta Avrupa ülkelerinde, üretimde yeni bir iş bölümünün oluşacağını belirten Bozkurt, "Almanya bugün sahip olduğu makine sanayini sürdüremez, böyle rekabet edemez. Edebilmesi için bazı alanları bizim gibi ülkelere kaydırması gerekiyor. Bizim o alanları iyi keşfetmemiz lazım" dedi.

"İşbirliği yapılabilecek çok sayıda firma var"

Paneli takip eden OSTİM Başkanı Orhan Aydın, OSTİM firmalarının çok etkin bir şekilde bu bölgeye hizmet ve makine ürettiğini ifade ederek "Firmaları eşleştirme ve karşılıklı yatırım konusunda çaba sarf ediyoruz" dedi. Almanya'da işbirliği yapılabilecek çok sayıda firma olduğunu söyleyen Aydın, burada işbirliğini geliştirebilecek bir mekanizmanın kurulabileceğini dile getirdi.

"NRW'nin makine ihracatında Türkiye ilk 10'da"

İki ülke ilişkilerini artırmanın mümkün olduğunu bildiren Dr. Johannes Bauerdick, "NRW'nin 2012'de Türkiye'ye gerçekleştirdiği ihracat 4.5 milyar euro, Türkiye'den gerçekleştirdiği ithalat ise 3.1 milyar euro" dedi. Bauerdick, Türkiye'nin, NRW'den en fazla makine ithal eden 10 ülke arasında bulunduğunu ve 2012'de 850 milyon euro ithalat gerçekleştirdiklerini kaydetti. NRW'nin ithalatında ise, Türkiye'nin 20 ülke arasında olduğunu söyleyen Bauerdick, giyim ve tekstilin burada en büyük payı aldığını vurguladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap