7 °C

Altın Altın Gün İçi Yorumu

Altın  Altın Gün İçi Yorumu

Beste Naz Süllü - İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı

Ons altında ABD’de açıklanan istihdam verisi rakamlarıyla beraber son dönemde yaşadığı yatay seyir sonrası hareketlilik yaşadı. 1133 seviyesini test eden altın ardından bir süredir tutunduğu 1120 desteğinin de altına geriledi.
Tarım dışı istihdam verisini detaylarıyla incelediğimizde;

· İlk olarak manşet veri 173K gelse de, Temmuz ayı tarım dışı rakamı 215K’dan 245K’ya revize edildi.
· İkinci olarak Haziran ayı verisi de 231K’dan 245K’ya revize edilmiş oldu. Böylelikle son iki ayda tarım dışına toplamda +44K revize rakamı eklenmiş oldu.
· Üçüncü nokta, saatlik kazançlarda0.2’den %0.3’e artış var. Belki de verinin en önemli noktalarından biri de bu. Çünkü 2-3 ay boyunca üst üste artabilecek ve trend oluşturabilecek saatlik kazançlar, tarım dışı istihdam verisinin rengini değiştirebilir.
· Son olarak ise İşsizlik oranı %5.3’ten %5.1’e geriledi.

Veriyi bu yönde incelediğimizde ilk etki dolar pozitif yönde. Ons altını bu mevcut koşullarda ele aldığımızda, gelen veri 1120 desteğinin aşılmasına sebep oldu. Böylelikle temel analizin yükselişi desteklemediği ons altında teknikte de omuz baş omuz formasyonu başlamış oldu. Bu süreçten sonra 1115 desteğinin kırılması durumunda satışların 1100 bandına doğru geri çekilmesi söz konusu olabilir. Ayrıca şunu da eklemekte fayda var; belirttiğimiz OBO formasyonun hedefi 1080 bandının altından geçiyor. Altına yönelik olumlu bir haber akışı almadığımız sürece geri çekilmelerin devamını bekleyebiliriz.

Dirençler: 1120/ 1133/ 1140
Destekler: 1115/ 1108/ 1100

tablo-son-1.jpg

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

http://integralmenkul.com.tr/

http://www.integralforex.com.tr/

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.