Angola'yla ekonomik işbirliği anlaşması imzalandı

Anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile Karma Ekonomik Komisyon toplantıları düzenli olarak yapılacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Türkiye-Angola Ticaret, Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması, imzalandı.

Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, söz konusu anlaşmanın imzalanmasına ilişkin Ankara'da gerçekleştirilen müzakereler, 19 Ağustos'ta başladı ve bugün anlaşmanın imzalanması ile sona erdi. Müzakerelerde Türk tarafına Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Ülker Güzel, Angola tarafına ise Dışişleri Bakan Yardımcısı Irene Alexandra Da Silva Neto başkanlık etti. Anlaşma ile Türkiye ve Angola arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin yasal altyapısının temelleri atılırken, anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile Karma Ekonomik Komisyon toplantıları düzenli olarak yapılacak.

Bu arada, Afrika Ülkeleri ile Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi'nin uygulanmaya başlandığı 2003 yılında Türkiye ile Angola arasında yaklaşık 14 milyon dolar olarak gerçekleşen ticaret hacmi, 2007 yılında 49 milyon dolara ulaştı. 2008 yılının ilk yarısında ise ticaret hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 350 artarak, 94 milyon dolara ulaştı. Strateji çerçevesinde, 2003 yılı başından bugüne kadar, Afrika ülkelerinde düzenlenen 94 fuara milli düzeyde iştirak edilmiş, 8 adet ticaret heyeti organizasyonu yapılmış ve 20 adet alım heyeti programı gerçekleştirildi. Söz konusu strateji sonucunda, Türkiye'nin Afrika ile olan ticaret hacmi 2003 yılında 5,4 milyar dolar iken, yüzde 125 oranında bir artışla 2007 yılında 13 milyar dolara ulaştı.

Afrika'daki Türk müteahhitlik hizmetleri yatırımları 2003 yılındaki 610 milyon dolar iken, 2007 yılında 6 milyar dolara ulaştı. Afrika kıtasında Türk müteahhitleri tarafından bugüne kadar üstlenilen projelerin toplam değeri 24 milyar doları aştı.