8 °C

Ankara 'İçkili Yer' referandumundan vazgeçti

7. Cadde'nin "İçkili Yer Bölgesi" ilan edilip edilmemesi konusundaki soru kamuoyu yoklamasından çıkarıldı

Ankara 'İçkili Yer' referandumundan vazgeçti

 

 

ANKARA - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Bahçelievler Aşkabat Caddesi'nin (7. Cadde) "İçkili Yer Bölgesi" ilan edilip edilmemesi konusundaki sorunun kamuoyu yoklamasından çıkartıldığını bildirdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinden Aşkabat Caddesi'nin yaya bölgesi olarak ilan edilip edilmemesi ile ilgili yapılacak kamuoyu yoklamasında sorulacak 15 sorudan birinin de bölgenin "İçkili Yer Bölgesi" olarak ilan edilip edilmemesiyle ilgili olduğu hatırlatıldı. Bu kararın Büyükşehir Belediye Meclisinde, CHP, MHP ve AK Partili meclis üyelerinin oy birliği ile alındığı belirtildi.

Meclis toplantısında bu sorunun o bölgede oturan vatandaşların yoğun şikayetleri nedeniyle sorulduğunun dile getirildiği ve hiçbir CHP'li üyenin de buna itiraz etmediği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ancak konuyla ilgili haberlerin gazetelerde yayımlanması üzerine CHP'li meclis üyeleri, CHP Genel Merkezinden ve kendi milletvekillerinden 'çok sert tepki' görünce bir anda geriye dönüş yaparak tam aksi istikamette açıklamalar yapmaya başladılar. Bu açıklamalara, bazı medya grupları da ayak uydurup olayı saptıracak yayınlar başlattılar.

Yapılacak kamuoyu yoklaması, Aşkabat Caddesi'nin (7. Cadde) 'İçkili Yer Bölgesi' olup olmamasını tespit amacını taşırken CHP'li milletvekilleri ve bir kısım medya tarafından  'içki yasağı geliyor', 'içki yasaklansın mı', 'mahalle baskısı'  gibi gerçekle ilgisi olmayan yorumlarla konu akıl almaz mecralara yönlendirildi.

Yapılan bu yayınlar insanları kamplaşmaya, insanları kavgaya,  bölmeye yönelik davranışlar olmaya başladı. Açıkça ifade etmek lazım ki bu şekildeki yayınlar ürkütücü boyutlara ulaştı. Aklımızın ucundan geçmeyen soruları bile gündeme getiren medyanın bu dehşet verici tutumu, ajitasyon haberleri bizi kamuoyu yoklamasındaki bu soruyu sormaktan vazgeçirecek noktaya getirdi.

CHP'li milletvekili, Belediye Meclis üyelerinin ve aynı paraleldeki medyanın kışkırtıcı, bölücü ifade ve yayınlarına bundan sonra imkan vermemek adına yapılacak kamuoyu yoklamasında Aşkabat Caddesi'nin (7. Cadde) 'İçkili Yer Bölgesi' ilan edilip edilmemesi konusundaki  soruyu kamuoyu yoklamasından çıkartıyoruz."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap