Ankara - İstanbul YHT için sona gelindi

TCDD Genel Müdürü Karaman, Ankara-İstanbul arası seyahat süresini 3,5 saate indirecek yüksek hızlı trenin ölçüm ve sertifikasyon testleri bittikten sonra hizmete girebileceğini söyledi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, yapımı tamamlanan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında gazetecilerle test sürüşüne katıldı. Karaman, "Ölçüm ve sertifikasyon testleri bittikten sonra yolcu taşımaya başlayacağız" dedi.

Ankara-İstanbul hattında 755 sanat yapısı yaptıklarını belirten Karaman, Köseköy-Gebze arasındaki bölümün 150 milyon euroluk AB hibesi ile yapıldığını ifade etti. Hattın 2015’te Marmaray’a bağlanacağını ve Halkalı’ya kadar ulaşacağını kaydeden Karaman, şöyle konuştu:

Günlük 16 sefer düzenlenecek

“Hat açıldıktan sonra Ankara-İstanbul arası seyahat süresi 3,5 saat olacak. İlk etapta günlük 16 sefer düzenlenecek. Marmaray’a bağlandıktan sonra her 15 dakika ya da yarım saatte bir sefer gerçekleşecek. Bilet ücretleriyle ilgili de bir anket çalışması yaptık. Vatandaşa, ‘Kaç lira olursa YHT’yi tercih edersin’ diye sorduk. 50 lira olursa hepsi ‘bineriz’ diyor. 80 lira olursa yüzde 80’i YHT’yi tercih edeceğini belirtiyor. Bunları değerlendirip bilet fiyatını belirleyeceğiz.

Hattın yapımı tamamlandı. Şimdi testlerini gerçekleştiriyoruz. Ölçüm ve sertifikasyon testleri bittikten sonra yolcu taşımaya başlayacağız. ‘Martta açarız’ dedik ama olmadı. Önemli olan tam anlamıyla güvenli bir şekilde hizmete girmesi."

"Seyahat oranları artacak"

Avrupa’da seyahat katsayısı 200 iken, Türkiye’de bu rakamın 20 olduğunu ifade eden Karaman, Türk insanının çok fazla seyahat etmediğini söyledi. Karaman, hızlı tren sefere başladıktan sonra seyahat oranlarının arttığını vurguladı.

"Eskişehir geçişi Marmaray'dan zor oldu" 

Karaman, hattın hizmete girmesinin gecikmesinde, yapım sırasında hırsızlar ve kötü niyetli kişilerce 25 kez tellerin kesilmesi, tünellerin bir kez daha kontrol edilmesi, sinyal sisteminde çıkan birtakım sorunlar gibi nedenlerin etkili olduğunu söyledi. Karaman, özellikle Eskişehir geçişinin Marmaray'dan daha zor olduğunu ifade etti. 

Hattın 4 milyar dolara mal olacağını belirten Karaman, bunun 2 milyar dolarını kredi olduğunu vurguladı. 

Karaman, Ankara-İzmir YHT hattında ise Ankara-Afyonkarahisar arasında yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi. 

Hatların geçtiği yerlerde alt ve üst geçitlerin de kendileri tarafından yapıldığını anlatan Karaman, söz konusu iş için bu yıl bütçeden 50 milyon lira kaynak ayrıldığını kaydetti. 

Etiketler