6 °C

Ankara merkezli 16 ilde operasyon

FETÖ soruşturması kapsamında 16 ilde "FETÖ" operasyonu başlatıldı.

Ankara merkezli 16 ilde operasyon

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturması kapsamında, Başkent Eğitim Yayın ve Ticaret AŞ'ye bağlı, aralarında Samanyolu Okullarının da olduğu 11 özel okulda görev yapan 137 şüpheliden 31'i gözaltına alındı.

Başkent Eğitim Yayın ve Ticaret AŞ'ye bağlı, aralarında Samanyolu Okullarının da olduğu 11 özel okulda öğretmen, kurum müdürü, müdür yardımcısı ve memur olarak görev yapan 939 kişiye yönelik incelemede, 137 şüpheli hakkında soruşturma yürütülüyor.

Şüpheli 137 kişiden 124'ünün, FETÖ'nün haberleşme ağı "ByLock" programını kullandığı tespit edildi. Ayrıca bu 137 kişiden 27'sinin, iptal edilen 10 Temmuz 2010'daki KPSS soruşturmalarında da şüpheli olduğu öğrenildi.

Öte yandan, söz konusu 137 şüpheliden 74'ünün "Bank Asya'yı kurtarma operasyonu"nda hesaplarında artış olduğu, 87'sinin FETÖ/PDY'nin tepe yönetimiyle irtibatının bulunduğu, bunlardan 22'sinin yurt dışına çıkış yaptığı tespit edildi.

Bazı şüphelilerin ve şirketlerin, karşılıklı yüksek miktarda para transferi yaptıkları, bu transferler içerisinde yurt dışına da para transferinin bulunduğu öğrenildi.

Şüphelilerden 31'i, soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.