7 °C

Ankara'da kar yağışı, İstanbul'a uyarı

Ankara'da sabah saatlerinde kışın ilk karı yağdı. İstanbul için de Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı geldi.

Ankara'da kar yağışı, İstanbul'a uyarı

Ankara'da sabah saatlerinde yılın ilk kar yağışı meydana geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere yurdun birçok yerinde bugün sağanak yağış bekleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İstanbul'da bu gece ayaz beklendiğini duyurdu. Hava sıcaklığının perşembe gününden itibaren ise yurt genelinde artmaya başlayacağı tahmin ediliyor. TEM ve D-100 Karayolu’nun Bolu Dağı geçişinde etkili olan kar yağışı ulaşımı yavaşlattı.

Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün yurdun geneli parçalı ve çok bulutlu, kuzey, iç ve doğu kesimleri yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; genellikle yağmur, Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Doğu Anadolu ile Kütahya çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli yağmur, öğle saatlerinden itibaren Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun orta kesimlerinde yoğun kar yağışı bekleniyor. Gece saatlerinde İç Ege, İç Anadolu'nun doğusunda yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

Bolu Dağı'nda kar yağışı

D-100 karayolunun Bolu Dağı geçişi ile Düzce'nin yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oluyor.

D-100 karayolunun Düzce kesiminde bulunan Karanlıkdere, Bıçkıyanı, Bakacak ve Sarıçökek mevkilerinde gece saatlerinde etkili olan kar yağışı zeminde tutarak beyaz örtü oluşturdu.

Karayolu ekiplerinin aralıksız çalışmasıyla trafikte ciddi bir sorun yaşanmazken, polis yolda ring halinde bulunarak sürücüleri aşırı hız ve yakın takip konusunda uyarıyor.

Öte yandan, kentin yüksek kesimlerinde bulunan Topuk Yaylası, Güzeldere, Kardüz ve Tepeköy mevkilerinde ise yağış devam ediyor. Söz konusu bölgelerde kar yağışının zeminde etkili olduğu bildirildi.

Doğuda yoğun kar yağışı uyarısı

Öte yandan, Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, sıcaklıklarda 3 ila 5 derece düşüş beklenen bölge genelinde, öğle saatlerinden sonra kar yağışının etkili olacağı tahmin ediliyor.

Kar yağışının Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı ve Ardahan'da akşam yer yer kuvvetini artıracağı öngörülüyor. Bu illerde yağışın, yarın sabaha kadar sürmesi bekleniyor.

Bölgede, gece en düşük hava sıcaklığı Kars'ta sıfırın altında 3, Ağrı'da sıfırın altında 2, Erzurum ve Ardahan'da 1, Iğdır'da 4 ve Erzincan'da 6 derece ölçüldü.

Günün en yüksek sıcaklığının ise Iğdır'da 12, Erzincan'da 10, Kars ve Erzurum'da 7, Ardahan ve Ağrı'da 6 derece olması bekleniyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.