18 °C

Ankaraspor'a futbol yasak

Türkiye Futbol Federasyonu, Ankaraspor'un tescilini iptal etti.

Ankaraspor'a futbol yasak

İSTANBUL- Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu bugün İstanbul'da yaptığı toplantıda, Bank Asya 1. Lig takımlarından Ankaraspor'un tescilinin iptal edilmesine karar verdi.

TFF Yönetim Kurulu'nun bu kararı; Ankaraspor'un TFF nezdindeki taahhütlerine uymamak ve Süper Lig'den Bank Asya 1. Lig'e düşürülmesine ilişkin PFDK kararını onaylayan Tahkim Kurulu kararı kesin olmasına rağmen bu karar aleyhine dava açmak suretiyle, TFF düzenlemelerini ciddi ve sürekli bir şekilde ihlal etmesi nedeniyle aldığı açıklandı.

Ayrıca TFF üyeliği de askıya alınan Ankaraspor, Bank Asya 1. Lig de dahil olmak üzere hiçbir kategoride müsabakalara iştirak edemeyecek. Fikstür uyarınca Ankaraspor ile maçı olan takımlar, o haftayı maç yapmadan geçirecek. Bu uygulama 2010-2011 sezonunda Ankaraspor'un faaliyet göstermeyi planladığı A2 Ligi ve diğer tüm alt yaş liglerinde de geçerli olacak.

Böylece tüm profesyonel ve amatör liglerden ihraç edilen ve tescili iptal edilen Ankaraspor'un dışında 2010-2011 sezonu sonunda Bank Asya 1. Lig'den TFF 2. Lig'e sadece 2 takım düşecek.

Ankaraspor davayı geri çekmedi

Ankaraspor, Süper Lig'den düşürüldükten sonra gerekli itirazları yapmış ancak son karar organı olan Tahkim Kurulu tarafından reddedilmişti.

Ankaraspor, Tahkim Kurulu'nun yetkilerinin Anayasa maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle bir dava açmış ve devam eden davada olumlu bir ilerleme kaydetmişti. Ancak, profesyonel liglerde mücadele eden takımlar sezon başında TFF ile imzaladığı sözleşmeye göre, Federasyonu mahkemeye veremiyor.

TFF de bu sözleşmeden hareketle Ankaraspor'a açtığı davayı çekmesi için 10 günlük süre verdi. Süre dolmasına rağmen Ankaraspor, davayı geri çekmeyince, Ankaraspor'un tescili iptal oldu.

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.