27 °C

Antalya Limanı, Global’in oluyor

Global Liman İşletmeleri, Antalya Limanı’nın tamamını satın almak üzere sözleşme imzaladı.

Antalya Limanı, Global’in oluyor

İSTANBUL - Global Liman İşletmeleri, Çelebi Holding ve Antmarin ortaklığı Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş. tarafından yönetilen Antalya Limanı'nın tamamını devralma konusunda anlaşma imzaladı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, Global Liman İşletmeleri'nin iştiraki bulunduğu Global Yatırım Holding'in 5 Mart 2010 tarihinde İMKB'ye gönderdiği açıklamada, "Yüzde 40 oranında hissedarı olduğu Antalya Limanı'nda, diğer ortakların sahibi oldukları yüzde 60'lık hissenin Global Liman İşletmeleri tarafından devralınması veya yüzde 40'lık Global hissesinin devredilmesi konusunda görüşmelere başlandığı"nı bildirdiği, 27 Mart 2010 tarihinde İMKB'ye gönderilen açıklamada ise "Görüşmelerin yüzde 60'lık hisselerin devralınması yönünde olumlu sonuçlanarak, anlaşma şartlarına göre Global'in satın alma çalışmalarına başlayacağı"nın bildirildiği anımsatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Çelebi Holding ve Antmarin'in sahip olduğu yüzde 60 hissenin tamamının devralınmasına ilişkin olarak Global Liman İşletmeleri tarafından, Rekabet Kurumu başta olmak üzere diğer ilgili kurumlara gerekli izinlerin alınması için başvurulacak. Bu başvuruların olumlu sonuçlanmasının ardından Antalya Limanı'nın yüzde 100'ü Global Liman İşletmeleri'ne geçmiş olacak. Hisselerin alım bedeli ve diğer hassas ticari noktalar hakkında devir işleminin kesinleştiği gün detaylı bir bilgilendirme yapılacaktır."

"Hedef; önemli ticaret kapılarından biri haline gelmek"

Global Liman İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Gregory Michael Kiez, konuyla ilgili açıklamasında şunları ifade etti:

"Ülkemizin ihracatında çok önemli bir fonksiyonu olan Antalya Limanı'nın tamamının Global Liman İşletmeleri tarafından işletilecek olması bizim için çok memnuniyet verici bir gelişme olacak. Liman sektöründe Türkiye ve bölgesel büyüme stratejimizin bir parçası olan bu adım, Global Liman İşletmeleri'nin Akdeniz çanağında önemli bir role sahip Antalya Limanı'nın tam kontrolünü eline almasını sağlayacaktır.

Antalya Türk turizminin, tarım ve ticaretin merkezi. 2006 yılından bu yana yapılan milyonlarca dolarlık yatırım ile konteyner elleçleme ekipmanları, vinç ve römorkörler alınarak operasyon süreleri kısaltıldı, kalite ve verimlilik artırımı sağlandı.

Bunun yanında yeni yolcu terminali ve saha düzenleme çalışmalarına başlandı. Global Liman İşletmeleri'nin hedefi Antalya Limanı'nın önümüzdeki yıllarda gerek genel ve dökme yük gerekse konteyner yük hacminin katlayarak artmasını sağlamak ve Avrupa'da en güvenli, en verimli, en etkin işletilen ve yönetilen çok fonksiyonlu limanlardan biri yaparak bu limanı Türkiye'nin önemli ticaret kapılarından biri haline getirmektir."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap