6 °C

Antep, bölgesini dünyaya bağlıyor

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Aslan, "Dünyanın 173 ülkesiyle bağlantımız var. İhracat kapılarımızdan bu yıl 5 milyar doları geçeceğiz" diyor.

Antep, bölgesini dünyaya bağlıyor

Handan Sema CEYLAN/Orhan KARADAĞ

GAZİANTEP - Bölgesinin komşu ülkelerle birlikte kalkınmasına öncülük yapan Güneydoğu'nun üretim, ticaret ve ihracat üssü Gaziantep çıtayı yükseltiyor.

Kalkınma dengesizliğinin giderilmesi kapsamında bölge ülkeleriyle işbirliğini hızla geliştiren kent, komşu ülkelerin dünya ile ticaretinde de önemli bir rol oynamaya hazırlanıyor.

Güneydoğu Bölgesi'nin komşu ülkelerle birlikte kalkınması konseptinin öncülüğünü yapmak isteyen kent, aynı zamanda diplomasi merkezi olmayı da hedefliyor. Kent bir yandan da bölgesel ticarete yönelik uluslararası fuarlara ev sahipliği yapıyor.

Kentin kuzeyden güneye, batıdan doğuya bütün ticaret yollarının kesişim noktasında bulunduğuna ve bölgesel merkez olmak için gerekli altyapıya da sahip olduğuna işaret eden Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, "Dünyanın 173 ülkesiyle bağlantımız var. Geçen yıl kendi ihracat kapılarımızdan 4 milyar dolar ihracat yaptık. Bu yıl 5 milyar doları geçeceğiz" diyor.

İhracat için üretilen ve başka kapılardan geçen ürünlerle birlikte rakamın 7.5 milyar doları bulduğunu kaydeden Aslan, 700'e yakın fabrikanın faaliyette bulunduğu Gaziantep'te 7 bine yakın KOBİ'nin üretim yaptığını vurguluyor.

Haberin ayrıntıları bugünkü DÜNYA Gazetesi'nde

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.