31 °C

Antik Kente turist akını

Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin işletmesini yaptığı Laodikya Antik Kenti'nde yılın ilk 6 ayında geçen yıla göre yüzde 22 artış yaşandı

Antik Kente turist akını

Yaklaşık iki yıl önce UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'ne dahil edilen Laodikya Antik Kenti'ndeki turist yoğunluğu, memnun etti. Geçen yıl Ocak-Haziran arası 29 bin 127 kişinin ziyaret ettiği antik kenti, bu yıl aynı dönem yaklaşık yüzde 22 artışla 35 bin 604 kişi gezdi. Yılın ikinci yarısı turizm sezonunun daha da yoğunlaşacağı, bu sayının yıl sonuna kadar üst seviyelere çıkacağı ifade edildi. 

Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bilimleri Enstitüsü ve Laodikya Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek'in öncülüğünde kazı çalışmalarının yürütüldüğü antik kent, '2015 yılı Mükemmellik Sertifikası'na da hak kazandı. Kuzey Kutsal Agora, sütunlu caddeler, tiyatrolar, akropol hamamlar, stadyum gibi binlerce yıllık eserlerle ön plana çıkan kentte, her geçen gün turist yoğunluğunun arttığı vurgulandı.

antik-orta.jpg

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan protokolle işletmesini aldıkları Ladoikya Antik Kenti'nde bugüne kadar inanılmaz bir yol kat edildiğini söyledi. Yılın 12 ayı kazı ve restorasyon çalışması yapılıp tarihin gün yüzüne çıkmaya devam ettiğini anlatan Başkan Zolan, bu çalışmalar sonucu antik kentin 2 yıl önce UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'ne girmeye hak kazandığını hatırlattı. Antik kentin her geçen gün daha iyiye gittiğini vurgulayan Başkan Zolan, "Laodikya, gerek ortaya çıkarılan tarihi değerleri gerekse ziyaretçi sayısı ile yüz güldürmeye devam edecek" dedi. Laodikya'ya desteklerinin süreceğini belirten Zolan, bundan sonra da kentin geçmişine sahip çıkacaklarını vurguladı.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap