13 °C

Apple 625 milyon dolar ceza ödeyecek

Apple, Yale Üniversitesi'nde bilgisayar bilimleri Prof. David Gelernter'in kurduğu Mirror Worlds şirketinin sahibi olduğu üç patent hakkını ihlal etti.

Apple 625 milyon dolar ceza ödeyecek

SEATTLE - ABD'li bilgisayar şirketi Apple'a, küçük bir teknoloji şirketinin patentlerini ihlal ettiği iddiasıyla 625,5 milyon dolar para cezası verildi.

Texas eyaletinin Tyler bölgesindeki mahkemede görülen davada jüri geçen hafta Cuma günü, Apple şirketinin, Yale Üniversitesi'nde bilgisayar bilimleri profesörü David Gelernter'in kurduğu Mirror Worlds şirketinin sahibi olduğu üç patent hakkını ihlal ettiğine karar verdi.

Mirror Worlds, Apple'ın patent haklarından dördünü ihlal ettiğini savunurken, jüri, üç patent hakkının ihlal edildiğini ve her biri için 208,5 milyon dolar para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Patent hakları Apple'ın Macintosh bilgisayarları, iPod ve iPhone'larında bulunan karekteristik özelliklerini kapsıyor.

Patent hakkı alınan teknolojiler albüm kapaklarından seçim yapılmasını sağlayan "Cover Flow" menüsü, bilgisayardaki resim, müzik dosyaları, filmler ve belgelerin tarih güncellemesi ile kopyasını alan ve zaman içinde geri giderek istenilen dosyaların geri alınmasını sağlayan "Time Machine" ile bilgisayar hard diskinde arama yapan "Spotlight" yazılımından oluşuyor.

Apple şirketi ise davada üç patent hakkının ikisiyle ilgili çözümlenmemiş konular olduğunu gerekçe göstererek, mahkemenin nihai kararını ertelemesi talebinde bulundu.

Mahkeme, Apple'in itirazını olumlu karşılarsa para cezası 208,5 milyon dolar olacak, ancak üç patent hakkının ihlal edildiğine karar verirse para cezası 625,5 milyon doları bulacak. Bu durumda ise bu karar bir patent hakkı davasında en büyük para cezalarından biri olarak kayıtlara geçecek.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.