20 °C

Aracınız kış soğuğuna ne kadar hazır?

Aracınız kış soğuğuna ne kadar hazır?

SAMSUN - Türkiye Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı ve Samsun İkinci El Otomotivciler Derneği Başkanı Hasan Kahyaoğlu, ticari olsun olmasın bütün araçlara kış mevsiminde kış lastiği takılması gerektiğini söyledi.

Kahyaoğlu, ticari araçlarda 1 Aralık itibarıyla kış lastiği takma mecburiyetinin geldiğini anımsattı. Kış soğuklarının yaklaştığı bugünlerde bütün araçlarda küçük olsun büyük olsun belli başlı bakımların ihmal edilmemesi gerektiğine dikkati çeken Kahyaoğlu, şöyle devam etti:

"Kış için yapılması gereken bir takım formasyon var. Bunlardan en önemlisi, mevsimine göre lastiğin takılması. Binek araçlar için böyle bir zorunluluk olmasa bile ticari olsun olmasın bütün araçlara bu mevsimde kış lastiği takılmalı."
Araç sahiplerinin kışın yoğun yaşanacağı döneme girmeden araçlarının periyodik bakımlarını yaptırmaları gerektiğini anlatan Kahyaoğlu, "Araçlarda antifriz (dondurmaz) olmalı. Bulunulan yerde kış şartları çok soğuk geçmese de bakımlar yaptırılmalı. Sahil kesimler biraz aldatıcı oluyor ama yüksek yerlere işiniz düşerse aracınızın suyunun donma riski oluşabilir. Bu nedenle antifriz önemli" dedi.

Kaliteli bakım malzemesi kullanılmalı

Bakım sırasında ucuza kaçmak yerine kaliteli malzeme kullanılmasının sürücü güvenliğini artırarak araç ömrünü uzatacağını vurgulayan Kahyaoğlu, "Cam silgi suyu, far silgi suyu ve motorun kendi suyu dahil olmak üzere hepsinin donmaması için gerekli materyalleri kullanmak gerekir" diye konuştu.
Kahyaoğlu, araçların özelliklerine göre periyodik bakımlarının da aksatılmaması gerektiğini kaydetti.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap