Arap turistler geri geldi satışlar normale döndü

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Aysel YÜCEL

İSTANBUL - Gezi olayları sonrası Arap turistlerin ayağını Osmanbey'den çekmesi, haziran ayında satışları yüzde 30'un üzerinde düşürdü. OTİAD Başkanı Ali Ulvi Orhan, "Son iki haftadır Araplar yeniden  gelmeye başladı, satışlarımız da normale döndü" dedi. 

Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD), geleneksel iftar yemeğinde ekonomideki son gelişmelere ve sektöre yönelik değerlendirmelerde bulundu. Türkiye gibi cari açığı yüksek olan ülkelerde dövizdeki hızlı yükselişin uzun vadede faiz artışlarına sebep olabileceğini ifade eden Orhan, "Bunun iyi tarafları da olacak. Osmanbey' in büyük bir kısmı yurtdışına ihracat ediyor ve yurtdışında dövizin artması ihracatçımızı rahatlatıyor" dedi.  Orhan Gezi Parkı olaylarına yönelik olarak da demokratik ve meşru çerçevede insanların kendilerini ifade edebilme özgürlüklerine saygı duyduklarını ancak eylemlerin dozunu artırarak devam etmesinin ülke menfaatlerine zarar vermeye başlayacağını söyledi. Bu kapsamda zorluklarla elde edilmiş kazanımların kısa bir sürede kaybedileceği kanaatinde olduğunu ifade eden Orhan, herkese sağduyu çağrısında bulundu.

'Gezi satışları %30'un üzerinde düşürdü'

DÜNYA'ya Osmanbey piyasasını değerlendiren Orhan, Gezi olaylarının etkisiyle özellikle Arap turistlerin geçtiğimiz ay Osmanbey'den ayağını kestiğini, bunun da etkisiyle haziran ayında satışların yüzde 30-40 arası azaldığını söyledi. Orhan, son iki hafta da ise Arap turistlerin yeniden İstanbul'a gelmeye başladığını ve satışların mevsim normallerine döndüğünü kaydetti. Orhan, "Hem Arap hem de Afrikalı turistler, yeniden Osmanbey'e geliyor. Şu anda sadece sezon olduğu için mevsimsel bir durgunluk var" dedi. Orhan, Gezi olayları dışında genel olarak Osmanbey, Laleli ve Merter piayasasının kötü bir yıl geçirdiğini söyledi.