8 °C

Arınç'tan Gökçek'e sert cevap

Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,"Melih Gökçek istifamı isteyecek kadar haysiyetli bir insan değildir" dedi

Arınç'tan Gökçek'e sert cevap

Bakanlar Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında ilk kez Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Biz Sayın Cumhurbaşkanımızla duygusal polemiklere girecek tıynette insan değiliz. Ona karşı bir nezaketsizlik yapmayı aklımızdan geçirmeyiz" dedi.

"Biz sayın Cumhurbaşkanı ile polemiğe girecek tıynette insan değiliz"

Arınç, "Biz sayın Cumhurbaşkanımız ile duygusal polemiklere girecek tıynette insan değiliz. Ona karşı bir nezaketsizlik yapmayı hiçbir zaman aklımızdan geçirmeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımız ile hukukumuzun yıllar öncesine dayandığını ve ateş çemberlerinden geçerek bugünlere geldiğimizi herkesin bilmesi lazım. Rahat yataklarımızda, ayaklarımızı uzatarak evlerimizde sadece bunların lafını ederek bugünlere gelmiş değiliz. Cezaevlerinden, DGM'lerden, cuntacılıklardan, siyasi yasaklı olmaktan süzüle samimiyetle gelmiş insanlarız" diye konuştu.

"Bize düşen haşa eleştirmek değil"

Sayın cumhurbaşkanı ile hukukumuzun bir kardeşlik hukuku, bir dava arkadaşlığı hukuku olduğunu herkesin bilmesi lazım. Sayın Cumhurbaşkanımız, devletin başıdır. Milletimizin birliğini temsil eder. Bu anayasadaki konumudur. Bunun dışında da bizim liderimizdir. Yıllarca başbakanlığımızı yapmıştır. Çile insanıdır. Milletini candan seven bir insandır. Halkımızın kahramanıdır. Bunları her zaman gören takdir eden bir insanım. Sayın Cumhurbaşkanımız bazı konularda düşüncelerini ifade ediyor. Eğer o düşünceler yanlış kanaate, eksik bilgiye, yanlış yönlendirilmeye gayretinde olan insanların adeta hoşuna gidecek bir noktaya geliyorsa bize düşen haşa onu eleştirmek değil. Onu bilgilendirmek.

"Benim sözlerimi yanlış anlamaz"

Arınç, "Açıklamalarımda en ufak bir saygısızlık, polemik göremezsiniz. Hükümeti elbette bazı konularda savunurum eksik bilgileri gidermek de görevimdir. Saygıya ve sevgiye dayalı bir arkadaşlığımız da vardır. Benim sözlerimi o hiç yanlış anlamaz. Ben de onun sözlerini hiçbir zaman küçültücü, alçaltıcı bir ifade olarak kabul etmem" dedi.

"Kusuru kendimizde ararız"

Arınç, "Çözüm süreci ve diğer konularda sayın cumhurbaşkanımızı eksik bilgilendirmişsek, kusuru kendimizde ararız. Ama kamuoyu bazı şeyleri tartışmaya başlamışsa bunu da en güzel şekilde ifade etmek bizim vazifemizdir" dedi.

"Ben cami gibi bir adamım"

Benim adım Bülent Arınç. Söylediğim sözler ortadadır. Bunun arkasında hiç kimse bir şey aramasın. Ben cam gibi bir adamım. Önüm arkam belli. Kimsenin adamı değilim. Kimsenin çantasını taşımadım. Ben siyasi hayatımın sonunda iki ay sonra başım dik alnım açık olarak gezeceğim. Hiçbir akçeli işte benim adım geçmez. Ben hayatını sevgisini, aşkını, çocukluğunu evlatlarını bu dava için harcamış bir insanım. Hesaplar yaparak bugünlere gelmiş değilim

"Davutoğlu masumdur"

Sayın cumhurbaşkanımız böyle konuşuyor ben böyle bir cevap vereceğim demedim. Sayın Ahmet Davutoğlu bu konuda tamamen masumdur. Böyle bir şeyi kendisine bildirmedim. Bu suç değil ki masumiyetten bahsetmiş olayım. Ama birileri bizim o görüşmelerimizi dışarı başka türlü nakletmiş olabilir

"Uzatılan mikrofondan 40 yıldır kaçmadım"

Benim adım Bülent Arınç. Her mikrofon uzatılışında bunu açıklamak zorunda mıyım? Ben uzatılan mikrofondan 40 yıldır kaçmamış bir adamım

"Bu terbiyesizce bir açıklama"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek benimle ilgili bazı twıtter atmış. Bu terbiyesizce bir açıklamadır. İçeride, Gökçek kim siz kimsiniz diyenler oldu. Bugün buna karşılık vermeden geçmemek lazım. Benim görevden alınmamı isteyecek kadar haysiyetli bir insan değildir. Ben görevimin başındayım. Zamkla yapışmış koltuğa oturan bir insan değilimdir.

"Benim sevdam adam kayırma sevdası değil"

Benim bir sevdam vardır ama makam sevdası değildir. Adam kayırma değil birilerinin yaptığı gibi. Çıkar ilişkisi değil birilerini yaptığı gibi. Bu dava için kendimi feda ettim. Şerefimle yaşayacağım. Sadece emekli maaşımla geçineceğim. Huzur içinde Ankara sokaklarında dolaşacağım.

"İstifaya davet senin haddin değil"

Beni istifaya davet etmek, senin hakkın değil, haddin değil. Okkalı cevap vermemi aklıma getirdim ama yapamayacağım. Kendine değil ama eşine çok büyük saygım vardır. Hayırsever bir kadındır, dindar bir insandır. Biz eşimle Nevin Hanım'ı çok severiz ve beğeniriz. Eşinin başarılarında en büyük katkısı olan bir hanımefendidir. Gökçek hakkında bir şey söylersem Nevin Hanım'ı üzmüş olacağım. Yeni bir tartışma konusu ortaya atarak kafaları karıştırmak istemem.

"Gökçek ile ilgili 8 Haziran'dan sonra konuşacağım"

Gökçek ile ilgili 100 konuyu 8 Haziran'dan itibaren ömrüm vefa ederse konuşmak isterim. O gün gelene kadar AK Parti'yi yıpratacak bir sözün içine girmem.

"Aleyhimde konuşacak herkesi bilirim"

Benim aleyhimde konuşacak herkesi biliyorum. Arzu ederseniz size gizli bir mektup ile bunu veririm. 7 Haziran'dan sonra açmanız kaydıyla. 

"Biz kimin nerede havlayacağını biliriz"

Biz kimin nerede havlayacağını neler yazacağını itibarsızlaştırmak için neler yapacağını biliriz. Gözü açık adamız

"Ak Parti'nin içinden ve dışından..."

Medyanın içinden de, AK Parti'nin içinden ve dışından da kimlerin cumartesi ve Pazar konuşmalarını bir şekilde itibarsız kılmak el nasıl çalışacağını çok iyi biliriz. Ateş çemberinden geliyoruz

"Gökçek bir yerlere yaranmak istiyor"

Gökçek sayın demiyorum. Bununla bir yerlere yaranmak istiyor. Oğlunun milletvekilliğini garantilemek istiyor. Daha fazlasını bana söyletmesin.

"Aileme girmek hadsizlik"

Benim aileme girmek haysiyetsizliğini göstermesin. Bunlar bel altıdır. Özel hayata saygının da olması gerekir.

"Ahmet Hakan gazeteci, Gökçek tetikçi"

Ahmet Hakan denen kişi benimle, ailemle ilgili olarak bir yazı yazmış onu kendisine delil olarak kabul ediyor. Ben Ahmet Hakan beyi, sayın Gökçek'ten çok daha önce tanırım. Kanal 7'den beri kader arkadaşlığımız var. Son geldiği noktayı çok eleştirmiş bir insanım. Çok eleştirmiş bir insanım ama Sayın Hakan, Gökçek'ten çok daha namuslu, haysiyetlidir. O gazetecilik yapıyor. Bunun yaptığı ise tetikçiliktir.

"17 ve 25 Aralık'ta hükumetin yanında oldum"

Benim cemaate karşı sevgimi ve saygımı 78 milyon bilir. Ama şunu da iyi bilir ki, eğer bu paralel yapı 17 ve 25 Aralık sahtekarlığı ortaya çıktığı gündem itibaren ben hükümetimin yanındayım. Eşimle ve ailemle paralel yapı ile biz mücadele ediyoruz.

"Gökçek seçimlerde bu yapının kucağına oturmuş, bu yapıya Ankara'yı parsel parsel satmıştır"

Ben sayın cumhurbaşkanımızın yanındayız. Ben buyum. Her şeyimle karşınızdayım. Amerika'ya giden benim ben bunları gizlemedim ki. Ama Gökçek bunlardan daha fazlasını yapmıştır. Seçimlerde oy isterken, bu yapının kucağında oturmuş, bu yapıya Ankara'yı parsel parsel satmıştır. Zengin işadamlarına okul yaptırmıştır. 30 Mart seçimlerine kadar paralel yapı ile ilgili tek bir kötü söz çıkmamıştır.

"Gökçek'in adaylığına itiraz ettim"

Biz o zaman devletin imkanlarını bu yapı için onların kucağına bırakmadık. Gökçek'in adaylığına o zaman itiraz ettim. Artık yeter dedim. Yeni bir başkana ihtiyacımız vardır dedim. O günden kalan bir hıncını bir şekilde çıkarmaya çalışıyor.

"Seçimlerden sonra Gökçek'ten hesap soracağım"

8 Haziran'a kadar müsaade sonra sorarım Hesabını. Birileri de kuklacılık yapıp bunu kullanırsa benim kulaklarım iyi duyar teşhir ederim. Bana böylesine hayasızca hakaret eden bir şahsa herhalde söylemem gerekirdi.

Erdoğan ve Davutoğlu görüşmesi

Cumartesi akşamı başbakanımız ve cumhurbaşkanımız görüştü ama özel kalem müdürü değilim içeriğini bilmiyorum.

"Öcalan'ın mektubu"

Öcalan'ın mesajının ne anlamına geldiğini kamu düzeni müsteşarlığımız analiz ediyor. Beklentimiz farklıydı ama mesaj bu haliyle bile olumlu buldum.

"İzleme Heyeti konusu bizim kabulümüzdür"

İzleme heyeti konusu bizim kabulümüzdür. İzleme heyetindeki kişileri akil insanlar içinden olacaktır. Her kafadan bir ses çıktı. İzleme heyetine hangi görevler verilecek, bunu belirlediğimiz bir listemiz var. Kayıt altına alındı

"Cumhurbaşkanımızı İzleme Heyeti konusunda ve çözüm süreciyle ilgili dah afazla bilgilendirme ihtiyacı doğdu"

Akil kişiler içinde uygun gördüğümüz kişilerle iletişime geçilecektir. Sayın cumhurbaşkanımızı izleme heyeti konusunda ve çözüm süreciyle ilgili daha fazla bilgilendirme ihtiyacı doğdu. Bu aşamalar önemli aşamalardır, bu bizim eksikliğimiz olmuştur. Sayın başkanımız ve ilgili arkadaşlarımız cumhurbaşkanımıza daha fazla bilgi vereceklerdir.

"Biz müzakere sözünü şu veya bu sebeple kabul etmiyoruz"

Onlar hep müzakere sözünü kullanabilirler. Ama biz müzakere sözünü şu veya bu sebeple kabul etmiyoruz. Henüz o noktada olmadığımızı daha önemli işer yapılması gerektiğini düşündüğümüz için. Bütün işlerin hukuk devleti ölçütlerine yapılması gerektiğini de düşünürüz.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.