Aşıda yaş sınırı 45'e düşürüldü

COVID-19'la mücadelede yeni bir dönemece girildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılamada yaş sınırının yarından itibaren 45'e düşürüldüğünü duyurdu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca şunları söyledi:

"Yarın itibarıyla 45 yaş üzerindeki vatandaşlarımız da aşılanmaya başlıyor. Gelecek pazartesi günü 40 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız aşı programına dahil edilmiş olacak.

Önümüzdeki hafta yerli aşımızın Faz-3 insan çalışmaları için gönüllülerimizi aşılayacağız. Türk aşısı son aşamaya geldi.

Aşıların belirli süre ile bağışıklık sağladığı ve iki doz aşı olan kişilerin 3'üncü doz aşı olması gerekliliği konusunda bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Bu konuda bir klinik çalışma da Bakanlığımızca planlanmış, hangi aşıların çapraz kullanılabileceği ve yerli aşımızın üçüncü doz olarak kullanımı değerlendirilmektedir."

Hafta başında 4.2 milyon BionTech aşısı geleceğini belirten Koca, koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesiyle ilgili olarak ise “Tedbirlerin gevşetilmesi hazirandan sonra değerlendirilir” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler