11 °C

'Askeri intikaller zırhlı araçlarla yapılsın' talebi

Emekli uzman erbaşlar, özellikle terörle mücadele bölgelerinde görevli askerlerin intikallerinin zırhlı araçlarla ve havayoluyla yapılmasını talep etti.

'Askeri intikaller zırhlı araçlarla yapılsın' talebi

Uzmanlar Derneği (UZDER), intikallerin havayoluyla yapılabileceği, bu olmuyorsa zırhlı araçlar kullanılabileceği yönünde görüş bildirdiler.

UZDER Genel Sekreteri Nadir Kaynar, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, teröristlerin askeri aracın geçişi sırasında el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu 17 askerin yaralandığını hatırlatarak, "Bölgede maalesef terör örgütüne istihbarat sağlayanlar bulunuyor. Askerlere sivil kıyafet giydirmemiz, onları sivil araçlara bindirmemiz, onları gizlediğimiz anlamına gelmiyor. Tam tersine daha çok korumasız kalıyorlar. Bu konuda gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz" dedi.

Güvenlik uzmanı Ağar: Sivil araçlarla yapılan intikaller 'yanlış' olarak değerlendirilmemeli

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar ise terör örgütü PKK'nın, güvenlik güçlerinin etkili operasyonları nedeniyle alan sıkışması yaşadığını, operasyonların ardından terör örgütünün hareket kabiliyetinin azaldığını dile getirerek, teröristlerin bu nedenle kendileri için daha az risk taşıyan ve ses getirebilecek eylemlere yöneldiğini belirtti.

Teröristlerin öğretmenleri, siyasileri hedef almaya başladığını ifade eden Ağar, "Bunların hepsi şu an PKK'nın Türkiye'de üretmeye çalıştığı terör stratejisinin birer türevi. İçine düştükleri çaresizliğin üzerine bina ettikleri bir strateji bu. Güvenlik güçlerinin operasyonlarından çok etkin sonuçlar alındı" ifadelerini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde güç göstererek ve gizlilik içinde yapılan intikal görevlerinin olduğunu aktaran Ağar, zırhlı araçlarla yapılan intikallerin kendine özgü birçok detayının olduğunu belirterek, sivil araçlarla yapılan intikallerin "yanlış" olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi. 

Bu şekilde başarıyla yapılan çok sayıda görevin olduğunu aktaran Ağar, "Siz tamamıyla zırhlı araçlarla veya helikopterle bunları yapacağım derseniz altından kalkamazsınız, bu biraz gerçeği zorlamak olur" diye konuştu.

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.