30 °C

Askerlik 6 aya düşüyor, bedelli 31 bin TL

Tüm eğitim seviyelerinde zorunlu askerlik süresi 6 ay olarak belirlendi. Bu sürenin sonunda gönüllülerle 6 aylık sözleşme yapılacak. Bedelli ücreti 31 bin 343 lira, dövizle askerlik tutarı da 5 bin 114 euro olarak hesaplandı.

Askerlik 6 aya düşüyor, bedelli 31 bin TL

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarını açıkladı.

Buna göre hem erbaş ve erler hem de bedelli olanlar bir ay temel eğitim yapacak. Bunun sonunda bedelliye ayrılanların askerlikle ilişkisi kesilecek. Bedelli başvurusu kontenjandan fazla olursa kura çekilecek.

Tabloda yer alan bilgiye göre bedelli ücreti, 40 bin gösterge x memur maaş katsayısı x 6 formülüyle hesaplanacak. Bu rakam bugün 31 bin 343 TL'ye karşılık geliyor.

Dövizle askerlik de bedelli ücretinin euro karşılığı olacak. Bugünkü kurla bu tutar yaklaşık olarak 5 bin 114 euroya karşılık geliyor.

Askerliğini bedelli olarak yapmayan yükümlülerden;

Lise mezunu ve altı olanlar 1 ay temel eğitime müteakip 5 ay kıtada görev yapacak. Askerlik süresi toplam 6 ay olacak. Bu sürenin sonunda erlere 'kalmak ister misiniz' diye sorulacak. İsteklilerle 6 aylık sözleşme yapılacak, bu süre maaşlı olacak.

Lisans ve lisans üstü ile meslek yüksek okulu bitirenler de 6 ay kısa dönem er olarak askerlik hizmetini tamamlayacaklar. Böylece tüm eğitim seviyeleri için askerlik süresi 6 ay olarak belirlenmiş oldu.

Lisans ve lisansüstü eğitim yapanlar, mevcut sistemde olduğu gibi, isterlerse yedek subay olabilecekler. 2 ay temel ve sınıf eğitimi alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar ve daha sonra terhis olacaklar. İsterlerse subaylığa geçebilecekler.

Mevcut sistemden farklı olarak meslek yüksekokulu mezunları ise istemeleri halinde yedek astsubay olabilecekler. Elektrik, torna, otomobil, kimya, sağlık gibi alanlarda mesleklerine devam edecekler.

Öte yandan lisans ve lisans üstü mezunları için yedek subay kadrosunun dolu olması durumunda bu kişiler yedek astsubay olabilecekler.

Yeni sistemin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından nisan ayına kadar kanunlaşması bekleniyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap