8 °C

Atamaya karşı çıkan BDDK üyeleri 'çetecilikten' soruşturuluyor

CHP'li Kart, Başbakan Erdoğan'ın oğlunun lise arkadaşının Vakıfbank'a GM yardımcısı olarak atanmasına karşı çıkan Kurul üyelerinin 'örgüt kurmakla' suçlandığını ileri sürdü.

Atamaya karşı çıkan BDDK üyeleri 'çetecilikten' soruşturuluyor

ANKARA - CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlunun liseden arkadaşı olduğunu söylediği Ömer Elmas'ın, Vakıfbank'a Genel Müdür Yardımcısı atanmasına BDDK'da karşı çıkanlar bulunduğunu belirterek, "Bu gelişmelerden sonra BDDK üyeleri hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak iddiası ya da benzeri bir suçlamayla soruşturma başlatıldı" dedi.

Kart, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlunun liseden arkadaşı olduğunu söylediği Ömer Elmas'ın, yasal şartları taşımadığı halde Vakıfbank'a danışman yapıldığını, bu sırada askerlik belgesinin sahte olduğunun anlaşılması üzerine sözleşmesinin fesh dildiğini söyledi.

Aynı bankaya GM Yardımcısı oldu

Elmas'ın, sözleşmesinin feshedildiği bankaya, bu kez Genel Müdür Yardımcısı olarak atandığını ifade eden Kart, BDDK'nın onayından geçmesi gereken bu durumun, kurumda rahatsızlık yarattığını belirtti. Kart, "BDDK içinde muhalefet edenler var ama Sayın Başbakan'ın gücü karşısında, muhalefetin de etkisi olmuyor. 2-3 gün önce ulaşan bir belgeye göre, bu gelişmelerden sonra BDDK üyeleri hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak iddiası ya da benzeri bir suçlamayla, soruşturma başlatıldığını görüyoruz. Başbakan'ın oğlunun arkadaşının, haksız bir şekilde bir yerlere gelmesi uğruna, üst kurul yönetimi hakkında yapılan işlemlerden, üst kurulların nasıl paspas haline getirildiğinden söz ediyorum" diye konuştu.

Örtülü ödeneğin başındaki kişi

Kart, Başbakanlık örtülü ödeneği başındaki kişi hakkında da Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinin, sahtecilikten mahkumiyet kararı bulunduğunu kaydederek, "Bu ilçe düzeyinde başlıyor, Başbakan'ın oğlunun arkadaşı düzeyinde devam ediyor, örtülü ödeneğe geliyor. AKP iktidarıyla birlikte Türkiye, artık her tür ve her boy hukuksuzlukların yaşandığı bir ülke haline gelmiştir" görüşünü savundu.

Daha önce Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığında yabancı uzman sayısını sorduğunu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın bilmediğini söylediğini belirten Kart, "Siz hangi ülkenin bakanısınız, taşeron bakan mısınız?" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.