Atatürk Havalimanı, Güney Avrupa'nın en iyi havalimanı seçildi

Atatürk Havalimanı, Skytrax tarafından Güney Avrupa'nın En İyi Havalimanı ödülünü aldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - İstanbul Atatürk Havalimanı, İngiltere merkezli araştırma grubu Skytrax tarafından Güney Avrupa'nın "En İyi Havalimanı" ödülüne değer görüldü.

TAV Havalimanları Holding tarafından yapılan açıklamada, Holdinge bağlı TAV İstanbul'un 2000 yılından bu yana işlettiği Atatürk Havalimanı'nın Skytrax tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, "Dünyanın En İyi Havalimanları Ödülleri 2010" kapsamında Güney Avrupa'nın En İyi Havalimanı unvanını almaya hak kazandığı belirtildi.

İkinci ve üçüncülüğü ise İspanya'nın Barselona ve Madrid havalimanlarının kazandığı kaydedildi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen törende ödülü alan TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü, yaptığı  değerlendirmede şunları ifade etti:

"Her gün yaklaşık 80 bin yolcuya hizmet veren İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yolcularımızın konforunu artırmanın yanı sıra sunduğumuz hizmet kalitesinde ve hava yollarına sağladığımız hizmette de fark yaratıyoruz. İşletmesini sürdürdüğümüz ve gelişimi ve büyümesi yönünde yatırımlarımıza hızla devam ettiğimiz Atatürk Havalimanı'nın, Güney Avrupa'nın En İyi Havalimanı seçilmesi bizim için en büyük gurur. Aldığımız ödüller bizlere doğru işler yaptığımızı gösteriyor."

Atatürk Havalimanı'nın 2009 yılında da Skytrax tarafından Güney Avrupa'nın En İyi İkinci Havalimanı seçildiğini de hatırlatan Ünlü, "Atatürk Havalimanı 2009 yılında yüzde 33 oranında transit yolcusunu artırmış bir havalimanıdır ve halihazırda yılda 30 milyon yolcuya hizmet sunuyoruz. Aldığımız ödüller, Atatürk Havalimanı'nı işletmeye başladığımız günden bu yana tüm gelişme ve değişimlere adapte olabilme başarımızı da yansıtıyor" ifadesini kullandı.

Ünlü, Atatürk Havalimanı'nın, kategorisinde, Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya ve Balkanlar'daki tüm havalimanlarının önünde yer aldığını vurguladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal da Güney Avrupa kategorisinde belirlenen 3 aday arasında yer alan Atatürk Havalimanı'nın En İyi Havalimanı ödülünü aldığını belirterek, "Bu ödülün anlamı, 2009 yılında 30 milyon yolcuya hizmet vermiş olan Atatürk Havalimanı'nın bölge içerisindeki önemini vurgulamak, dolayısıyla önemli bir 'hub' olduğu özelliğinin tescil edilmesi anlamını taşıyor" dedi.

Etiketler