ATO Başkanı Baran: Hizmet sektöründe kısa çalışma ödeneği devam etsin

Hizmet sektöründe kısa çalışma ödeneğine devam edilmesinin önemine işaret eden ATO Başkanı Gürsel Baran, "Salgın nedeniyle ertelenen ve ekimden itibaren ödenmesi gereken SGK, KDV, stopaj, gelir ve kurumlar vergisi için de makul bir ödeme takvimi uygulanmasını talep ediyoruz." dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA (DÜNYA)

Ankara Ticaret Odası(ATO) Başkanı Gürsel Baran, alınan ekonomik tedbirlerin etkisini göstermeye başladığını belirtirken, Ekim ayına ötelenen vergi ödemelerine ilişkin makul bir takvim uygulanmasını istedi. Baran, kısa çalışma ödeneğinin de bazı hizmet sektörlerinde devam etmesi gerektiğini söyledi.

ATO Ağustos ayı Meclis Toplantısında konuşan Gürsel Baran, normalleşme sürecinde atılan adımların bir çok sektörde olumlu sonuçlar ortaya koyduğunu, pandemi döneminden ise en çok hizmetler sektörünün olumsuz etkilendiğini bildirdi. Bu noktada kısa çalışma ödeneğinin hizmet ene sektörü altında faaliyet gösteren bazı sektörlerde devam etmesi gerektiğine değinen Baran bunları; ‘turizm, otelcilik, yeme içme ve kültür sanat’ olarak sıraladı.

Gürsel Baran, “Pandemi nedeniyle ertelenen ve Ekim ayından itibaren ödenmesi gereken SGK, KDV, Stopaj, Gelir ve Kurumlar Vergisi için de makul bir ödeme takvimi uygulanması gerekir. Üst üste gelen bu ödemelerin takvime bağlanmasıyla reel sektörümüzün biraz daha rahatlayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen toplantıda, bir çok gelişmiş ülke ekonomisinin yüzde 12-27 arasında daraldığının altını çizen Baran, bu trende rağmen Doğu Akdeniz’den Libya’ya kadar farklı cephelerde mücadele yürüten Türkiye’nin süreci en iyi yöneten ülkelerden birisi olduğunu kaydetti.

Baran, reel sektöre verilen desteklerin, yılın ikinci yarısına yönelik umutları artırdığına vurgu yaparken, “Türkiye Mart ayından bu yana aldığı tedbirler ve verdiği desteklerle hem üretim hatlarını açık tuttu hem de istihdamın devamını sağladı. Bu çabanın olumlu sonuçları da yavaş yavaş görülmeye başlandı” ifadelerini kullandı.