23 °C

Avrupa Birliği: Doğu Akdeniz'deki gelişmeler son derece endişe verici

Avrupa Komisyonu Dışişleri Sözcüsü Stano düzenlediği basın toplantısında, "Son gelişmeler son derece endişe verici." ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği: Doğu Akdeniz'deki gelişmeler son derece endişe verici

Avrupa Birliği (AB) Doğu Akdeniz'deki son gelişmelerin "son derece endişe verici" olduğunu açıkladı ve Türkiye ile Yunanistan arasında artan gerginlikler konusunda uyardı.

Türkiye ile Yunanistan bölgedeki hidrokarbon kaynakları çakışan hak iddiaları nedeniyle anlaşmazlık yaşıyor. Avrupa Komisyonu Dışişleri Sözcüsü Peter Stano düzenlediği basın toplantısında, "Son gelişmeler son derece endişe verici." dedi. Stano, "Yapılması gereken, iyi komşuluk ilişkileri, uluslararası hukuk ve olumlu ilişki ilkeleri doğrultusunda tüm açık sorunları çözmeye çalışmaktır." dedi. Türkiye enerji kaynakları arama çalışmalarına yeniden başlayacağını açıklamasının ardından, sismik araştırma gemisi olan Oruç Reis dün Doğu Akdeniz'de tartışmalı bölgeye geldi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik Twitter'dan yaptığı açıklamada "Yunanistan her zamanki gibi haksız, hukuksuz, saldırgan politikalarına destek için Avrupa Birliği'ni toplantıya çağırmış." dedi. Çelik ayrıca AB'nin Yunanistan'ın tüm Avrupa'yı "Yunan tiyatrosu"na çevirmesine izin vermemesi gerektiğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu: Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmaları sürecekBakan Çavuşoğlu: Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmaları sürecek

Doğu Akdeniz'de yeni Navtex ilan edildiDoğu Akdeniz'de yeni Navtex ilan edildi

Türkiye'nin Navtex ilanının ardından Yunanistan'dan tepkiTürkiye'nin Navtex ilanının ardından Yunanistan'dan tepki

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap