6 °C

Avrupa'da sanayi üretimi haziranda yükseldi

Avro Bölgesinde sanayi üretimi haziranda bir önceki aya kıyasla yüzde 0,6 arttı - Aynı dönemde sanayi üretimindeki artış AB'de yüzde 0,5 oldu

Avrupa'da sanayi üretimi haziranda yükseldi

Sanayi üretimi haziranda, bir önceki aya kıyasla Avro Bölgesinde yüzde 0,6 ve Avrupa Birliğinde (AB) yüzde 0,5 artış kaydetti.

Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) bugün açıkladığı verilere göre, 19 üyeli Avro Bölgesinde mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretimi, haziranda bir önceki aya kıyasla yüzde 0,6, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 0,4 arttı.

Sanayi üretimi, 28 ülkeden oluşan AB'de ise haziran ayında hem bir önceki aya hem de geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,5 yükseldi. 

Geçen ay sanayi üretiminde, Avro Bölgesi ve AB'de sırasıyla yüzde 1,2 ve yüzde 1,1 düşüş yaşanmıştı.

Sanayi üretiminde en fazla yükseliş İrlanda'da

Avro Bölgesinde sanayi üretiminin bir önceki aya kıyasla yükselmesinde, sermaye malları üretiminde yüzde 1,3'lük, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 1'lik ve dayanıksız tüketim mallarında yüzde 0,7'lik artış etkili oldu.

AB'nin sanayi üretiminde önceki aya kıyasla görülen artış ise ağırlıklı olarak sermaye malları üretiminin yüzde 1,3 yükselmesinden kaynaklandı.

AB ülkeleri içinde, haziranda sanayi üretiminde bir önceki aya kıyasla en fazla yükseliş, yüzde 7,1'le İrlanda, yüzde 3,9'la Bulgaristan ve yüzde 3,8'le de Yunanistan'da gerçekleşti. En fazla düşüş ise yüzde 3,1'le Estonya, yüzde 2,3'le Macaristan ve yüzde 1,6'yla Malta'da kaydedildi.

Sanayi üretimi haziran ayında bir önceki aya göre Avrupa'nın büyük ekonomilerinden Almanya'da yüzde 1 ve İngiltere'de yüzde 0,1 artarken, Fransa'da yüzde 0,8, İtalya'da yüzde 0,4 ve İspanya'da 0,1 geriledi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap