19 °C

Ayasofya ile ilgili dünyadan ilk tepkiler

Danıştay'ın Ayasofya kararına ilişkin ABD'den yapılan açıklamada, "Ayasofya'nın statüsünün değiştirilmesi hayal kırıklığı yarattı" ifadelerine yer verildi. Rus Ortodoks Kilise de kararı üzüntüyle karşıladıklarını açıkladı. UNESCO ise Dünya Kültür Mirası statüsünün gözden geçirileceğini duyurdu.

Ayasofya ile ilgili dünyadan ilk tepkiler

ABD Dışişleri Bakanlığı, Danıştay'ın Ayasofya'nın kararından hayal kırıklığı duyduklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus tarafından yapılan açıklamada, “Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesi kararı nedeniyle hayal kırıklığına uğradık. Bu yapı, zengin kültürel tarihine istinaden UNESCO Dünya Mirası Listesi ve İstanbul'un tarihi yerlerinin önemli bir parçasıdır” ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin Ayasofya’nın tüm ziyaretçilerin erişebileceği bir yer olmasını sağlayacağı taahhüdüne dikkat çeken Ortagus, “Türk hükümetinin kimsenin ziyaretine mani olmadan Ayasofya'nın idaresinin sürdürülmesine yönelik atacağı adımları öğrenmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Rus Ortodoks Kilisesi: Anlaşmazlıklara yol açabilir

Rus Ortodoks Kilisesi, Türkiye'de Danıştay’ın Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesi yönündeki kararı iptal etmiş olmasını üzüntüyle karşıladıkları açıklamasını yaptı.

Sputnik'te yer alan habere göre, Rus Ortodoks Kilisesi'nin basınla ilişkilerden sorumlu yetkilisi Vladimir Legoyda, Danıştay'ın kararına ilişkin olarak, "Rus Ortodoks Kilisesi ile diğer Ortodoks kiliselerinin endişelerine kulak verilmemiş olması çok üzücü" dedi.

Legoyda, "Söz konusu karar, çok yazık ki, mevcut anlaşmazlıkları gidermeye yönelik değil. Tam tersine, (Rus Ortodoks Kilisesi lideri) Patrik Kirill’in 6 Temmuz'daki açıklamasında belirttiği gibi daha büyük parçalanmalar ile anlaşmazlıklara yol açabilir" ifadesini kullandı.

Yunanistan Başbakanı: Evrensel konumu hiçe sayıldı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ayasofya kararını şiddetle kınadığını açıkladı.

Miçotakis, yazılı açıklamasında “Alınan bu kararla Ayasofya'nın evrensel konumu ve dünya insanlik mirası karakteri hiçe sayılmaktadır. Karar, yalnız Türk-Yunan ilişkilerini değil; Türkiye’nin AB ilişkileri kadar UNESCO ve uluslararası toplumla ilişkilerini de etkiyecek düzeydedir." ifadelerine yer verildi.

Yunanistan Kültür Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise kararın 'tüm uygar dünyaya karşı açık bir provokasyon' olduğu savunuldu

Açıklamada, "Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi kararı tüm uygar dünyaya karşı açık bir provokasyondur. Türkiye'nin içişlerine karışma niyetinde değiliz ancak Ayasofya tüm insanlığı ortak anıtıdır." ifadeleri kullanıldı.

UNESCO: Ayasofya'nın Dünya Kültür Mirası statüsü gözden geçirilecek

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Dünya Kültür Mirası Komitesi'nin bir sonraki toplantıda Ayasofya'nın korunma statüsünün gözden geçirileceğini açıkladı.

UNESCO Ayasofya'nın sınırları aşan değerinin Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmesinde önemli olduğunu, son kararınsa Ayasofya'nın bu evrensel değerine yapacağı etkinin soru işaretleri yarattığını belirtti.

Açıklamada ayrıca Dünya Kültür Mirası listesindeki yapıların statülerinde yaılacak değişikliğin UNESCO'ya birdirilmiş olması gerektiği de hatırlatıldı.

"Türkiye'nin bizi önceden bilgilendirmemiş ve bu konuda diyalog başlatmamış olması üzücü." denilen açıklamada Türk yetkililerden konu hakkında diyalog kapısını açmaları talep edildi.

Dünya basınından ilk tepkiler

AP'nin haberinde Ayasofya'nın cami olması kararının Yunanistan'la soruna yol açabileceği ifadesi yer aldı.

Reuters haber ajansı acil koduyla geçtiği haberde kararın uluslararası uyarılara karşı alındığına dikkat çekti.

İngiliz yayın kuruluşu BBC internet sitesi haberde, "Türk mahkemesi, 6'ncı yüzyılda inşa edilen Ayasofya Müzesi'nin camiye dönüştürülmesinin yolunu açtı" ifadesini kullandı.

New York Times (NYT) gazetesi de "mimari bir mücevher" olarak tanımladığı Ayasofya'nın mahkeme kararıyla müzeden camiye dönüştürülebileceğini yazdı.

France 24, 'harikalar harikası' olarak tanımladığı Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesinin önü açıldı dedi.

Al Jazeera News, haberi Ayasofya'nın yeniden camiye dönüşmesinin yolu açıldı başlığıyla duyurdu.

NBC News'te İstanbul'un dünyaca ünlü ikonik Ayasofya'sı camiye dönüşüyor ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 24 Temmuz'da Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruzCumhurbaşkanı Erdoğan: 24 Temmuz'da Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz

Siyasilerden Ayasofya açıklamasıSiyasilerden Ayasofya açıklaması

Ayasofya kararı TBMM'de ayakta alkışlandıAyasofya kararı TBMM'de ayakta alkışlandı

Danıştay, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesi kararını iptal ettiDanıştay, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesi kararını iptal etti

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap